Z prvního Food Waste Hackathon v ČR vzešly 3 návrhy aplikací proti plýtvání potravinami

24. 04. 2017

Z prvního Food Waste Hackathon v ČR vzešly 3 návrhy aplikací proti plýtvání potravinami

Ve dnech 21. - 23. dubna 2017 proběhl v Praze první Food Waste Hackathon v ČR, který pořádalo analytické centrum Glopolis. Během tří dnů se na něm soutěžilo o nejlepší  návrhy aplikací, které efektivně řeší problémy spojené s plýtvání potravinami.

Konkrétní výzvy, které potřebují chytrá řešení, představila Věra Doušová z Potravinové banky Praha (Jak lépe podporovat potravinové banky), Yana Pancheva z Tesco Stores ČR (Jak snížit plýtvání u prodejců) a Tereza Čajková z Glopolis (Jak zaujmout a aktivovat mládež). Otto Zeman ze společnosti Vodafone představil možnosti technologických řešení, kde se nápadům a inovacím nedává hranice. O hlavní cenu poroty, se ucházely 3 návrhy. První aplikace chtěla řešit účinnější distribuci darovaných potravin mezi prodejci a potravinovými bankami. Další aplikace se zaměřila na komunitní sdílení potravin nebo-li „food-sharing“. Ta by zároveň dávala rady uživatelům, jak správně uchovat jídlo. Třetí aplikace cílila na propojení restaurací a zákazníky při distribuci přebytečných jídel.

Hlavním vítězem Hackathonu se stala aplikace zabývající se distribucí darovaných potravin mezi velkými prodejci a potravinovými bankami. Kvůli legislativním změnám od ledna 2018, které  ukládá obchodům nad 400m2 povinnost darovat přebytečné potraviny, se totiž objem darovaných potravin mnohonásobně zvýší. Vítězný tým složený z 5 účastníků zvolil podle vlastních slov tuto výzvu, protože  „se jedná o téma, které má potenciálně největší prospěch a reaguje na akutní problém, který je nutné vyřešit”.

 Členy odborné poroty byli Jan Bizík (Laboratoř Nadace Vodafone), Martin Andrle (Tech Squat), Věra Doušová (Potravinová banka Praha), Yana Pancheva (Tesco Stores ČR), Tereza Čajková (Glopolis).

Díky podpoře Nadace Vodafone budou mít všichni autoři aplikací možnost dotáhnout svou práci do konečného produktu v Laboratoři Nadace Vodafone pro rok 2017. Jedná se o akcelerační program, ve kterém můžou zástupci neziskovek a společensky prospěšných podniků posunout svůj technologický projekt od nápadu až k finančně udržitelné realizaci (více na http://www.laboratornadacevodafone.cz/). 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.