V aplikaci Bright Sky lidé nově najdou i nejbližší POL POINT
V aplikaci Bright Sky, která nabízí praktickou podporu a informace, jak reagovat na domácí násilí, mohou lidé nově najít kontakty i na nejbližší asistovanou digitální služebnu policie. Středočeský kraj se tématu domácího násilí a pomoci obětem věnuje dlouhodobě, stejně jako podpoře projektu POL POINT, tedy služebny, která funguje na principu videospojení s policistou* kou.
„Přidání přehledu s POLPOINTY do aplikace Bright Sky vítám, protože každé spojení na možnost pomoci je dobré. Navíc kontakt na místa s policejní videokonferenční místností může obětem nebo svědkům pomoci k rozhodnutí ohlásit domácí násilí. Výhodou je, že nemusí chodit na policejní služebnu. Samozřejmě k dispozici je po získání přihlašovacích údajů stále i možnost kontaktovat POL POINT prostřednictvím videohovoru z domácího počítače nebo chytrého telefonu. Chceme zkrátka obětem domácího násilí nabídnout co největší podporu a dát jim k dispozici co nejvíce informací, aby věděly, kde hledat pomoc. Mám radost, že se aplikace Bright Sky opět vylepšila, a děkuji všem, kdo se na úpravě podíleli,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.
Na webu i v mobilní aplikaci Bright Sky v záložce Vyhledat pomoc bylo dosud uvedeno na šest desítek organizací pomáhajících obětem domácího násilí z celé České republiky. Za loňský rok byla tato funkce využita v 1695 případech.
„Nyní jsou v této databázi i všechny POL POINTY, tedy dalších 34 položek. Některé se nacházejí na obecních či městských úřadech, ale třeba i na státním hradě Křivoklát. Tam všude je možné se s policií spojit a oznámit protiprávní jednání. Funguje to tak, že po zadání místa, například Beroun, se zobrazí nejenom nejbližší centra pomoci obětem domácího násilí ve městě a okolí, ale také nejbližší POL POINTY,“ vysvětlila programová manažerka aplikace Bright Sky Veronika Řídelová z Nadace Vodafone, která projekt Bright Sky v Česku od roku 2020 provozuje.
Vyhledat nejbližší pomoc pro sebe či své blízké lze buď podle místa telefonu, po zadání adresy či PSČ.
POL POINTY, které se nachází převážně ve Středočeském kraji, jsou v aplikaci uvedeny v češtině, angličtině i ukrajinštině. Vždy se také zobrazí helplinky, například ROSALIN na čísle 800 60 50 80, což je bezplatná krizová linka pro oběti násilí, která funguje v režimu 24/7.
„Aplikace Bright Sky je jedním z velmi důležitých nástrojů pro naše policisty, která jim umožňuje lépe a efektivněji řešit domácí násilí, a osobu, která se s domácím násilím jakkoliv potýká, nasměrovat ke konkrétní pomoci řešení své situace. POL POINT už od počátku slouží jako nástroj, který zvyšuje ochranu obětí trestných činů. Zařízení umožňuje provedení výslechu, aniž by oznamovatel musel vstoupit do fyzického kontaktu s policisty nebo opustit místo svého pobytu. To může přispět k překonání přirozených obav z nahlášení činu. To, že je nyní přehled POL POINTŮ přímo v aplikaci, samozřejmě vítáme,“ zhodnotil ředitel středočeských policistů, generál Václav Kučera. Středočeský kraj před rokem inicioval setkání zástupců Nadace Vodafone, která stojí za aplikací Bright Sky, s vedením středočeské policie. Následoval seminář, kde se na dvě stovky policistů seznámily se všemi výhodami a funkcionalitami aplikace.
Bright Sky je bezpečná a snadno použitelná mobilní aplikace, která nabízí praktickou podporu a informace, jak reagovat na domácí násilí. Slouží každému, kdo se setkal s domácím násilím nebo má obavy o někoho, kdo by mohl být tímto způsobem ohrožený, aby dokázal situaci správně zhodnotit a našel bezpečnou cestu k pomoci.
Od svého spuštění v Česku si ji stáhlo víc než 10 000 lidí, každý měsíc ji aktivně používá průměrně 300 uživatelů a uživatelek. Nejčastěji využívanými funkcemi je dotazník „Jsem v ohrožení?“ a přehled různých forem násilí. Bright Sky je dostupná zdarma na Google Play i App Store a na webové stránce www.bright-sky.org.
Středočeský kraj se tématu domácího násilí věnuje dlouhodobě. Je například prvním krajem v České republice, který se stal signatářem Charty proti domácímu násilí.
„Jde o závažné a bohužel spíše tabuizované téma. Míra domácího násilí přitom podle policejních statistik stále roste. Skutečný počet případů se navíc nikdy nedozvíme, protože oběti se často bojí a o své situaci raději mlčí. Proto se snažíme podnikat kroky, které mohou pomoci. Středočeský kraj například před rokem podepsal memorandum s koalicí NeNa a společností IKEA, jehož cílem je věnovat pozornost osvětě a vnitřním směrnicím, které umožní pomoc obětem domácího násilí. Kromě toho se snažíme rozšiřovat povědomí o aplikaci Bright Sky, spolupracujeme s Policií ČR i s obcemi, kterým předáváme veškeré informace. Vše směřuje k tomu, abychom vzájemně přispěli ke konkrétní pomoci jednotlivcům, k pocitu důvěry a k vědomí, že je kam se obrátit a kde najít pomocnou ruku,“ doplnila hejtmanka.
Chci odebírat newsletter
Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?