Signálem k pomoci: mobilní aplikace Záchranka má po půl roce 235 000 stažení

Signálem k pomoci: mobilní aplikace Záchranka má po půl roce 235 000 stažení

Chytré telefony přinášejí revoluci i do zvyšování efektivity Zdravotnické záchranné služby. Již více než půlrok mohou majitelé chytrých telefonů používat mobilní aplikaci Záchranka. Jejím hlavním cílem je zkrácení času příjezdu Zdravotnické záchranné služby (ZSS) na přesné místo události a zvýšení šance na včasné ošetření, v extrémních případech i na přežití, při nehodách a úrazech. Za půl roku svého fungování byla aplikace v rámci České republiky instalována na 235 000 mobilních zařízeních, k dnešnímu dni má i stejný počet registrovaných uživatelů, jejím prostřednictvím přijaly záchranné služby více než 4 000 nouzových zpráv. Nyní chystá vývoj rozhraní pro neslyšící, možnost použití i v zahraničí a mnoho dalšího. S vývojem aplikace pomůže nový generální partner: Nadace Vodafone.

Díky mobilní aplikaci rychleji za pacienty

Nehledě na vývoj technologického vybavení v záchranných službách a fakt, že většina lidí, kteří volají na 155, mají chytré telefony, se do nedávna ZZS musely spoléhat jen na hlas a schopnost člověka popsat místo kritické události. V mnoha případech však volající není schopen svou přesnou polohu určit. Pohybuje se v neznámém terénu nebo je v důsledku zranění v šoku. O přežití raněného přitom rozhoduje prvních 15 minut po úrazu, rychlá pomoc je tedy zcela zásadní. Právě zde tak pomáhá aplikace Záchranka. Ta výrazně zkracuje dobu příjezdu záchranných složek na místo události díky lokalizaci místa zásahu.„Spojení Nadace Vodafone a Aplikace Záchranka je „spojením pro život“, které ukazuje, jak zásadní roli hrají moderní technologie ve zvyšování kvality života, zefektivňování služeb, zdravotní péče nevyjímaje. Naším společným dlouhodobým cílem je dosažení alespoň třetiny všech volání na linku 155 prostřednictvím mobilní aplikace Záchranka,“ říká za správní radu Nadace Vodafone její místopředsedkyně Adriana Dergam.

Jedno tlačítko = spojení pro život

Hlavní předností bezplatné mobilní aplikace “Záchranka“ je využití schopností chytrých mobilních telefonů pro stanovení přesného místa události díky GPS, A-GPS a WPS lokaci. Vytáčení linky 155 a odeslání polohy je provedeno stisknutím jediného tlačítka. Volající je tak přepojen na záchrannou službu příslušného kraje. Kromě vytočení tísňové linky zašle aplikace datovou zprávu nebo v případě že nemáte datové připojení, SMS zprávu s vaší polohou a v aplikaci přednastavenými údaji o vašem zdravotním stavu. Dosavadní zkušenosti s aplikací jasně ukazují, že se jedná o výborného pomocníka k rychlému přivolání záchranné služby i v náročném terénu či na místě, kde volající nedokáže přesně určit svoji polohu. Díky přesné lokalizaci pacientů bylo možné již v desítkách případů zkrátit čas příjezdu ZSS o více jak 20 minut. „Když jsem před čtyřmi lety vytvářel v rámci bakalářské práce původní koncept této aplikace, nenapadlo mě, že se myšlenku podaří zrealizovat v současném formátu. Jsem velmi rád, že se díky podpoře Nadace Vodafone daří systém „chytrého“ volání na záchrannou službu dále rozvíjet a ukazovat tak přínos moderních komunikačních technologií v našem každodenním životě,“ říká Filip Maleňák, zakladatel aplikace.

Záchrana cyklisty i pomoc na závodech

Využití aplikace Záchranka v praxi dokazují dva následující příběhy. Záchranná služba přijala v létě tísňové volání na linku 155 od zraněného cyklisty. Jednalo se o mladého sportovce, který se v lesním sjezdu těžce zranil a silně krvácel. Díky použití mobilní aplikace Záchranka byla poloha zraněného stanovena s přesností na 5 m a záchranná služba vyrazila na udané místo. Především díky přesné lokalizaci zraněného došlo k důležité úspoře času. Ten, jak se později ukázalo, hrál významnou roli při záchraně. Pacient rychle ztrácel krev a jen díky přesné lokalizaci byl nejen zachráněn, ale celý incident se obešel i bez trvalých následků. Jiný případ nastal v průběhu závodů na horských kolech, kdy došlo ve složitém terénu k pádu jednoho závodníka. Muž byl těžce raněn a vyžadoval rychlý převoz do nemocnice. Další závodník jedoucí za ním proto neváhal a pomocí aplikace aktivoval záchranku. Ta předala lokalizační data posádce vrtulníku, která tak letěla přímo na místo události. Díky aplikaci bylo pro posádku vrtulníku snadné pacienta nalézt a také již v průběhu letu vybrat vhodné místo pro přistání.

Možnost využití v zahraničí, ale i rozhraní pro neslyšící

Na podzim letošního roku se i díky Nadaci Vodafone vyvine rozhraní aplikace pro neslyšící. Aplikaci tak budou moct používat nejen nevidomí, ale i neslyšící uživatelé prostřednictvím unikátního systému tísňového volání nové generace. V průběhu tohoto podzimu se do aplikace také zanesou národní tísňové linky záchranných služeb EU a její služby tak bude možné využívat i v zahraniční. Dojde k zefektivnění práce záchranných služeb vytvořením jednotné databáze veřejně přístupných defibrilátorů AED. Do budoucna její autoři plánují mimo jiné přípravu rozhraní pro možnost zaslání notifikací všem uživatelům aplikace Záchranka s upozorněním na vážné zdravotní riziko či na novou verzi aplikace, manuální nastavení jazyka či navázání aplikace na kontakty v telefonu, čímž umožníme kontrolované sdílení aplikace dalším uživatelům.

Odkazy pro stažení aplikace:
iOS: App Store
Android: Google Play

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.