Salóny krásy mohou díky mobilní aplikaci pomoci obětem domácího násilí

6. 03. 2020

Salóny krásy mohou díky mobilní aplikaci pomoci obětem domácího násilí

Mobilní aplikace Bright Sky CZ pro včasné odhalení domácího násilí začala v Česku pomáhat už prvním stovkám uživatelů. Nadace Vodafone u příležitosti Mezinárodního dne žen uspořádala setkání na téma partnerské násilí pro zástupce firem i pro pracovníky ve wellness a beauty sektoru. I oni mohou svým klientkám a klientům doporučit aplikaci Bright Sky a pomoci jim násilný vztah opustit.

Mobilní aplikace Bright Sky CZ je od ledna letošního roku ke stažení zdarma pro všechny telefony se systémem Android a iOS. Kromě policistů a specializovaných terapeutických poraden či intervenčních center, které aplikaci již používají, ji ale mohou svým klientkám jednoduše doporučit třeba i kosmetičky či manikérky.

Stojánky na letáky Bright Sky do salónů krásy

„Není našim cílem udělat z kadeřníků či vizážistek psychoterapeuty. Chceme jen, aby věděli, že existuje jednoduchý digitální nástroj v podobě mobilní aplikace, který mohou zmínit klientkám či klientům v nesnadné životní situaci a pomoci jim víc než jen slovem útěchy,“ říká Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone.

„Rozeznat, reagovat a podpořit – v tomto duchu by se měl chovat každý, ať už jde o moji zákaznici, kolegyni nebo sousedku. Oběti domácího násilí často čekají na to, až se jich někdo zeptá, zda jsou v pořádku. Důležité je taky situaci nezlehčovat, nežádat důkazy o násilí a respektovat volbu, i když se oběť rozhodne s násilníkem zůstat,“ říká Zdena Prokopová z organizace ROSA – centrum pro ženy, která se na adaptaci české verze podílela.

Zdena Prokopová z organizace ROSA vystupuje se svým příspěvkem

Salóny krásy či kliniky estetické medicíny jsou místa, kde zákazníci často sdílejí své osobní příběhy a starosti nebo kde se mohou projevit nějaké známky předchozího fyzického násilí. Díky aplikaci Bright Sky mohou pomoci odhalit první signály násilného vztahu.

„Aplikace se mi líbí svojí přehledností a univerzálností. Na naší klinice vyškolíme personál, aby každý poznal signály násilí a nestyděl se říci o aplikaci Bright Sky. Náš tým tak bude nápomocen řešit nejen estetický vzhled, ale i psychickou rovnováhu klienta,“ říká Petra Řehořková, ředitelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

Petra Řehořková z Petra Clinic na workshopu k aplikaci Bright Sky

O tom, že profesionálové z těchto sektorů mohou pomoci svým klientům i jinak, má jasno i kadeřník Tomáš Arsov „Pro své klientky se cítím být nejen kadeřníkem, ale tak trochu i důvěrníkem. Ženy se mi svěřují třeba i proto, že se o svém trápení stydí mluvit se svými blízkými a nechtějí se obrátit na psychoterapeuta. Bright Sky je skvělý nápad a doufám, že pomůže i mým klientkám nebo jejich blízkým.“

Pohled do sálu účastníků workshopu k aplikaci Bright SkyVeronika Řídelová z Nadace Vodafone představuje, komu je určena aplikace Bright Sky CZ

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.