Rok jinak letos míří na technologie

7. 09. 2015

Rok jinak letos míří na technologie

 

Rok jinak je grantový program Nadace Vodafone, který propojuje profesionály z neziskové a komerční sféry, aby společnými silami realizovali projekty s celospolečenskými dopady. Letos se Rok jinak poprvé za svou 7letou historii zaměří na neziskovky, které usilují o společenské změny využitím moderních technologií. Dokumentární cyklus o tom, jak účastníci programu prožívají svůj Rok jinak, natočila a nyní uvádí ČT2.

Rok jinak, program, který se soustředí na předávání know-how ze světa byznysu do světa nezisku, bude nově neziskovkám pomáhat s  projekty, které pomáhají zlepšovat život potřebným, a využívají pro to moderní informační či komunikační technologie.  Může jít o aplikace nebo jiná technologická řešení, která mají ambici pomoci minimálně 1000 uživatelům. Ti, kdo uspějí v celonárodním výběrovém řízení, budou moci strávit jeden rok prací pro neziskovou organizaci, která již má, nebo rozbíhá, společensky prospěšný projekt využívající inovativně technologie. Zároveň budou účastníci programu od Nadace Vodafone dostávat mzdu, na jakou jsou z předchozí práce v byznysu zvyklí.

Proč se změnilo zaměření Roku jinak a co to znamená

„Nová pravidla Roku jinak odrážejí naše celkové zaměření na využití technologií pro společnost. V České republice pracujeme s technologickými projekty již několik let, nejintenzivněji v akcelerátoru Laboratoř Nadace Vodafone. Díky tomu víme, že právě u těchto projektů je know-how z byznysu klíčové a může měnit tisíce životů. Není potřeba se ovšem bát. Žadatelé o grant, kteří chtějí změnit směr své kariéry a přinést své zkušenosti do neziskového sektoru, mají co nabídnout technologickým projektům, i když nejsou IT experty. I neziskové technologické projekty potřebují experty na marketing, PR, obchod nebo řízení procesů. Není ani nutné, aby již technologický projekt v neziskové organizaci běžel, Rok jinak může být u jeho zrodu,“ uvádí Jana Neupauerová, manažerka programu.

Dokumentární cyklus o Roku jinak na ČT2

Ve spolupráci s Českou televizí vznikly časosběrné dokumenty o účastnících Roku jinak 2014. Oslovila různé režiséry (Andrea  Culková, Bohdan Bláhovec, Tomáš Hodan, Karel Koula, Markéta Ekrtová, Ondřej Provazník, Linda Kallistová Jablonská), kteří se ujali jednotlivých účastníků a v průběhu roku s nimi natáčeli rozhovory v jejich novém prostředí. Vznikl tak cyklus 7 dílů, intimních výpovědí lidí, kteří chtěli něco změnit, přispět svou zkušeností neziskovému sektoru a potřebným, zároveň se museli sami přizpůsobit zcela novému prostředí a zpracovat novou zkušenost. Jak se svým projektem v Roku jinak jednotliví účastníci uspěli, příběh o jejich snažení, konfliktu představ o neziskovém sektoru s realitou, ztrátě iluzí, ale i vybudování nových vztahů a vítězství, můžete sledovat na ČT2 každou neděli od 6. 9. do 18. 10., vždy od 18:15 hodin, v repríze každé úterý v 10:50 a pátek v 18:20. První díl o Kateřině Grausové, která s neziskovkou Pestrá společnost zakládala cestovku pro vozíčkáře Bezbatour, můžete shlédnout on-line v archivu ČT2 zde.

Fakta o grantovém programu
Program Rok jinak je otevřený pro všechny uchazeče bez rozdílu pohlaví, věku či kvalifikačního profilu, s výjimkou osob, které v současné době již působí v neziskovém sektoru v zaměstnaneckém poměru, a osob, které jsou nezaměstnané v době podání žádosti.

  • Projekt musí být realizován v registrované nestátní neziskové organizaci se sídlem v ČR.
  • Délka práce pro neziskovou organizaci je 12 měsíců.
  • Nadace Vodafone hradí formou grantu dosavadní průměrnou měsíční mzdu účastníků programu.
  • Schopnosti a kvalifikace kandidáta musí odpovídat potřebám dané neziskové organizace a konkrétnímu technologickému projektu, který chce organizace díky kandidátovi realizovat  - činnost, kterou bude daný vítěz v neziskovce dělat, je ta, kterou se doposud živil (intelektuální nikoliv manuální profese).
  • Není nutné, aby měl kandidát pouze technické zaměření (programátor apod.), může jít klidně o marketingového specialistu nebo obchodníka. Důležité je, že svoje dovednosti v neziskovce používá na rozvoj projektu, který technologický je, resp. využívá technologie pro dobro. Může jít např. o zkvalitnění života pro nevidomé, dyslektiky či vozíčkáře, o mapování znečistění ovzduší nebo řešení jiného společenského problému – plýtvání jídlem, vyhazování věcí místo jejich opravení, apod.

Historii programu a profily všech účastníků programu najdete na stránkách www.rokjinak.cz

 

O Roku jinak a Nadaci Vodafone

Rok jinak je dlouhodobým programem Nadace Vodafone.  CSR experty byl zařazen mezi top 3 nejzajímavější CSR aktivity v ČR v roce 2014 (zdroj: průzkumy agentury Ipsos). Letošní kampaň rekrutuje uchazeče a projekty již pro osmý ročník. Doposud program absolvovalo 42 vítězných dvojic: uchazeč z komerční sféry a neziskovka. Mezi nimi byly dnes úspěšné projekty, u jejichž zrodu Nadace stála, jako např. darujme.cz, Otevřená zahrada nebo Pasta Fidli.

Nadace Vodafone vznikla v roce 2006 a je financována Skupinou Vodafone a společností Vodafone Czech Republic a.s. Podle výše poskytnutých příspěvků se Nadace Vodafone řadí mezi nejštědřejší firemní nadace v ČR. Během uplynulých let své existence rozdělila mezi neziskové projekty po celé ČR více než 160 milionů korun. Průzkumy ukázaly, že Nadace Vodafone patří mezi nejdůležitější podporovatele a aktéry v oblasti sociálních inovací a že je rozhodně nejvýraznější firemní nadací u nás (průzkumy prováděla německá agentura FAS Research pro českou pobočku organizace Ashoka v dubnu 2015, bylo vybíralo mezi více než 1800 jednotlivci a 1400 organizacemi).

Více informací na www.nadacevodafone.cz.

 

Kontakt pro další informace:

Lucie Šplíchalová
604 150 078
lucie.splichalova@piart.cz

tiskové oddělení Nadace Vodafone

 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.