Pomáháme lidem z Ukrajiny na útěku před válkou

Pomáháme lidem z Ukrajiny na útěku před válkou

Hned v prvních dnech války uvolnila globální Nadace Vodafone 500 000 € z mimořádného fondu, a to právě na pomoc a zajištění základních potřeb lidí na útěku. Česká Nadace Vodafone tak okamžitě poskytla 2 miliony korun organizaci Člověk v tísni na pomoc ukrajinským rodinám, které dorazí do Česka.

V regionu - na maďarských a rumunských hranicích - je nasazený i tým mezinárodních dobrovolníků z našeho programu Instant network zajišťující konektivitu a možnost nabít si telefon. Víc o jejich práci v terénu najdete zde.

Mobily pro Ukrajinu

7 dní, desítky dobrovolníků a více než 1500 telefonů.Takový je výsledek sbírky Mobily pro Ukrajinu, kterou uspořádal Vodafone na podporu válečných uprchlíků. Telefony společně s předplacenou SIM kartou v hodnotě 500 Kč zamíří k neziskovým organizacím, které se postarají o jejich distribuci do rukou potřebných. Výsledný počet předaných telefonů se SIM bude ještě vyšší – do Vodafonu totiž stále proudí nové balíky s darovanými přístroji.

Sbírka Mobily pro Ukrajinu probíhala v prodejnách Vodafonu od 1. do 7. března. Kromě veřejnosti se zapojilo celkem 99 firem a organizací, které uspořádaly interní sbírku mezi zaměstnanci nebo darovaly telefony ze svého majetku. Někteří z nich nakoupili pro tyto účely zcela nové přístroje za desetitisíce korun.

Vybrané telefony následně putovaly do pražských Stodůlek, kde prošly rukama dobrovolníků z Vodafonu.

Zaměstnanci Vodafone pomáhají čistit mobily

Každý z odevzdaných telefonů jsme zkontrolovali, nabili, otestovalivolání, uvedli do továrního nastavení, opatřili předplacenou SIM kartou v hodnotě 500 Kč a letáčkem v ukrajinštině. Prostřednictvím Organizace pro pomoc uprchlíkům a Arcidiecézní charity Praha je předáme válečným uprchlíkům, kteří už dorazili nebo v následujících dnech dorazí do České republiky,“ vysvětluje Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafonu. A dodává: „Netušili jsme, co můžeme od takové výzvy čekat. A už vůbec jsme nepočítali s emocemi, které celou akci doprovázely. Jsme nadšení, že společnými silami můžeme pomoci tolika lidem zůstat ve spojení a usnadnit jim jejich velmi složitou situaci v dočasném domově.“

Vzkazy v ukrajinštině a dárky „pro děti na hraní“

Dobrovolnice Během třídenní práce dobrovolníci zažili spoustu emotivních momentů. U telefonů běžně nacházeli ručně psané dopisy, některé dokonce v ukrajinštině, s vyjádřením podpory. Několik mobilů také bylo přednastavených do ukrajinského jazyka nebo mělo tapetu s ukrajinskou vlajkou. Výjimkou nebyly ani různé drobnosti nebo sluchátka, či dokonce pár tabletů se vzkazem pro děti na hraní

Všechny krabice s darovanými telefony prošly také rukama skladníků, mezi nimi i těch, kteří pocházejí z válkou zasažené Ukrajiny. „Když jsem viděl to obrovské množství balíků, velmi mě to dojímalo. Velice rád bych poděkoval nejen Vodafonu, ale i všem dárcům, za obrovskou podporu pro mé krajany,“ říká Serhii Vlasenko, vedoucí skladu ve Vodafonu. Telefony do sbírky přitom ještě stále přicházejí, výsledný počet předaných telefonů se SIM tedy bude ještě vyšší. 

DobrovolniceZ celého srdce děkujeme všem - firmám i jednotlivým anonymním dárcům, kteří nelitovali cesty do prodejny anezřídka věnovali kvalitní, nebo dokonce úplně nové telefony. A velký dík patří i našim kolegům a kolegyním, kteří neváhali a zapojili se do kontroly a kompletace telefonů.” dodává ke sbírce Zuzana Holá. 

Seznam zapojených firem lze nalézt na webu www.vodafone.cz/nejen-pro-media/

Druhý život i pro nefunkční telefony

Vodafone akci Mobily Ukrajině spojil i s možností odevzdat i rozbitý nebo nefunkční telefon k odborné recyklaci. I této výzvy využilo obrovské množství lidí a dalších zhruba 1 400 telefonů tak už nebude ležet v zásuvkách, ale nalezne nové využití.

Vodafone standardně peníze získané za recyklaci věnuje Nadaci Vodafone na podporu technologických inovací s pozitivním společenským dopadem. V tomto případě však udělá výjimku a finance z dalšího využití těchto telefonů věnuje také na podporu ukrajinských uprchlíků v ČR.

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.