Otevřeli jsme téma domácího násilí na Prague Pride

14. 08. 2020

Otevřeli jsme téma domácího násilí na Prague Pride

Podle studie Donovan and Hester 2006 zažije za svůj život násilí každá 4. žena, v případě LGBT osob to může být až 1 ze 3 a v případě trans osob dokonce až každý druhý. Osvětě kolem domácího násilí se Nadace Vodafone intenzivně věnuje již více než rok a půl. Letos v únoru ve spolupráci s organizací Rosa, Policií ČR a Ministerstvem vnitra ČR spustila mobilní aplikaci Bright Sky pro odhalení domácího násilí, kterou dnes používá již více než 1 300 uživatelů. Na festivalu Prague Pride otevírá toto téma i pro neheterosexuální páry, kterým se psychické, fyzické, či ekonomické násilí též nevyhýbá.

„Snažíme se ukázat, že z každého nebezpečného vztahu je cesta ven, a naše aplikace nabízí komplexní přehled toho, jaké služby lze zdarma využít a jak násilí vůbec rozpoznat,“ vysvětlila Veronika Řídelová, programová manažerka mobilní aplikace Bright Sky od Nadace Vodafone a dodala: „Víme, že nejlépe se člověk dokáže ztotožnit s příběhem někoho jiného. A když uvidí, že to zvládl on, může to být silnou motivací začít svoji situaci řešit.“pohled na pódium s účastníky debaty

V panelové diskuzi na téma „Domácí násilí v LGBT+ párech: častější, než si myslíte“ vystoupily Markéta Neplechová, sociální pracovnice z organizace ROSA – centrum pro ženy, a Markéta Bečková s Mirkou Vážanskou, které samy násilné vztahy zažily.

„Vyhrožoval sebevraždou a sebepoškozoval se pokaždé, když jsem udělala něco jinak, než chtěl. Zakazoval mi chodit ven, stýkat se s lidmi a žít svůj vlastní život. Bez jeho souhlasu jsem nemohla udělat nic,“ líčila Markéta Bečková svůj vztah s trans partnerem.

„Přál bych si, aby naši aplikaci BrightSky nemusel nikdo použít, ale víme, že je potřeba a je dobře, že existuje,“ řekl na úvod debaty Richard Stonavský, předseda správní rady Nadace Vodafone. pohled na účastníky debaty

„Domácí násilí zažije za svůj život až 50 % gayů nebo bisexuálních mužů. V Česku tuto zkušenost může mít až 250 000 chlapů. Proto jsme rádi, že se nám podařilo toto téma dostat i do programu letošního festivalu,“ řekl Czeslaw Walek, předseda Prague Pride, který je jednou z tváří kampaně na podporu mobilní aplikace Bright Sky.

Do debaty se mohli zapojit lidé v sále i u live streamu. Z publika přišel například dotaz: Mám pocit, že všechny moje vztahy byly plné násilí. Jak se pozná normální vztah? Markéta Neplechová z Rosa-centrum pro ženy odpověděla: „Tak,že se spory řeší komunikací a ne násilím.“

Děkujeme všem za účast a za zájem a budeme se těšit příště. 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.