Ocenění na konferenci INSPO

10. 04. 2015

Ocenění na konferenci INSPO

Poprvé v patnáctileté historii hlasovali účastníci konference INSPO o nejlepších přednáškách a expozicích. Na konferenci o technologiích pro osoby se specifickými potřebami, která se konala 28. března 2015 v Kongresovém centru Praha, získali nejvíce hlasů v jednotlivých sekcích a odměnu 5000 korun Martina Kollerová, Tomáš Slavíček, Michal Jelínek a Marie Horáková, mezi vystavovateli zvítězila společnost 3Dees.

Martina Kollerová zaujala účastníky prezentací možností využití 3D tisku ve zdravotnictví. Dokumentovala je mimo jiné na návrhu a zhotovení krytu protézy dolní končetiny, kterou společnost 3Dees vytvořila pro Romana Bernata. Bývalý hokejista publiku  sám předvedl, jak snadno se kryt nasazuje.

Své fanoušky získali všichni přednášející v dopoledním programu. S minimálním odstupem dvou hlasů za Martinou Kollerovou skončil Ricardo García ze španělské nadace Once, která využívá financí z loterií k podpoře osob se zdravotním postižením způsobem, jenž lze závidět, anebo se jím v řadě případů inspirovat.

V odpolední sekci Přístupnost (nejen) webu bylo několik přednášek věnováno aplikacím usnadňujícím nevidomým uživatelům používání mobilních telefonů nebo zpřístupňujících obsah internetu. Nejvíce hlasů však dostal Tomáš Slavíček, který představil mobilní prostředí Koala Phone, které ocení hlavně senioři. Tato aplikace je zaměřena na jednoduché volání a odesílání zpráv, a také obsahuje speciálně navržené aplikace jako je fotoaparát, prohlížeč fotek, budík, nebo svítilna.

V sekci věnované vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením nejvíce účastníci ocenili přednášku Michala Jelínka z Tyflokabinetu – SONS. Ten učí nevidomé uživatele pracovat s počítači a mobily a na základě svých bohatých zkušeností popsal, podle jakých kritérií je třeba vybírat specializované počítače či jiné kompenzační pomůcky, které jsou často dosti drahé.

Nejvyrovnanější byl souboj přednášejících v sekci, která se zabývala využitím informačních a komunikačních technologií pro osoby se sluchovým postižením. Ještě pátý v pořadí dostal jen o dva hlasy méně než vítězná Marie Horáková. Přesněji trojice ve složení ředitelka Tichého světa Horáková, projektový manažer David Trávníček a lektorka znakového jazyka Monika Goldefusová. Jejich projekt Tichá linka umožňuje neslyšícím telefonovat s pomocí online tlumočníka znakového jazyka.

Zato soutěž vystavovatelů měla jasného vítěze – s velikým náskokem zvítězila společnost 3Dees, která uchvátila publikum ukázkami trojrozměrného tisku i hotových produktů, vzniklých touto technologií.

Na konferenci INSPO se však letos udělovalo ještě více cen. Tu nejvýznamnější – Cenu Nadace Vodafone Rafael – získala Česká asociace paraplegiků CZEPA za aplikaci VozejkMap.  Autorem fyzické podoby ceny, k níž vítězná organizace dostane ještě 300 000 Kč, je profesor, akademický sochař Marian Karel, který se práci se sklem věnuje většinu své umělecké kariéry a jehož díla jsou zastoupena v mnoha světových muzeích.

Samotnou cenu představuje válec dokonalého tvaru, který je ručně vybroušen z optického skla Janem Frydrychem. Válec je v půli rozříznut platinovou vrstvou a tato vrstva pak funguje jako zrcadlo reflektující logo Ceny Nadace Vodafone Rafael, které je vypískováno na vnějším plášti válce.

VozejkMap představuje mapu bezbariérových míst nejen v ČR. Lze na ni přistupovat pomocí mobilní aplikace pro chytré telefony nebo přes webové rozhraní. Nabízí mapu, navigaci a také informace o bezbariérových místech v celé ČR, ale začínají přibývat i ze zahraničí. Data do ní zadávají a ověřují samotní vozíčkáři. Ke dni konání konference obsahovala 7738 bezbariérových míst, k dnešku je jich o dalších 67 více.

Tradičně – již po jedenácté – byly na konferenci vyhlášeny výsledky literární soutěže Internet a můj handicap. Letos poprvé účastníci zhlédli krátké videoprofily tří nejlepších autorů.  Zvítězil Jiří Mára, který získal od Ery 7000 korun, Dana Ťukalová na druhém místě dostala pět tisíc a třetí Olga Vyskočilová tři tisíce korun.

Organizátorem konference INSPO je BMI sdružení. Její patnáctý ročník  navštívilo 331 účastníků.  

Na stránkách inspo.cz již jsou kompletní výsledky literární soutěže včetně všech přihlášených prací, postupně zde přibudou videozáznamy všech přednášek. 

 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.