Národní finále - FameLab 2017!

9. 05. 2017

Národní finále - FameLab 2017!

České národní finále mezinárodní soutěže FameLab 2017 – Talking Science se koná v neděli 14. května od 19.00 hod. ve Studiu Ypsilon, Spálená ul. 16, Praha 1. Záštitu soutěži udělila po prof. J. Drahošovi také nová předsedkyně AV ČR, profesorka RNDr. Eva Zažímalová, CSc. K soutěži řekla: „Jsem přesvědčena, že tato soutěž je nejen jasným dokladem talentu, dovedností a nadšení soutěžících, ale významně napomáhá i propagaci vědy, a to v mezinárodním měřítku.“  

Z regionálních kol do národního finále postoupilo 10 soutěžících:

  1. Bártlová Tereza (obecné otázky matematiky; UK Praha)
  2. Janda Martin (biochemie rostlin; VŠCHT Praha)
  3. Kozubík Alois (bioinformatika; UP Olomouc)
  4. Mach Václav (bezpečnostní inženýrství; UTB Zlín)
  5. Mareška Václav (chemická bioinformatika, VŠCHT Praha)
  6. Mašínová Tereza (mikrobiální ekologie; Mikrobiální ústav AV ČR Praha)
  7. Mužík Jakub (chemické inženýrství a bioinženýrství; VŠCHT Praha)
  8. Nechanská Denisa (obecná zoologie; ČZU Praha)
  9. Pelc Radek (mikroskopie, Fyziologický ústav AV ČR Praha)
  10. Zolotarov Grygoriy (všeobecné lékařství, UK Praha)

Odborná porota - ve složení profesor Václav Pačes, Dr. Michael Londesborough, Mgr. Marie Rodinová - a hlasy publika rozhodnou, kdo z uvedených finalistů získáhodnotné ceny věnované British Council, Nadací Vodafone ČR, Českými centry, Nadací Tomáše Bati a Akademií věd ČR a především určí, kdo bude jako národní vítěz reprezentovat Českou republiku v mezinárodním finále v anglickém Cheltenhamu. 

Konkurence na mezinárodním poli nebude malá – v soutěži, která vznikla v Anglii v roce 2004, je zapojeno již 33 států z 5 kontinentů. Na mezinárodní úrovni jsou hlavními partnery soutěže vedle British Council také NASA a CERN.

Soutěž vyvrcholí samotným mezinárodním finále FameLab 2017 dne 8. června v anglickém Cheltenhamu. S denním předstihem mu budou předcházet tři mezinárodní semifinále tamtéž – vše bude součástí oblíbeného vědeckého festivalu Cheltenham Science Festival, který každoročně přináší tisícům návštěvníků také největší hvězdy BBC zabývající se popularizací vědy.   

V roce 2017 vstoupil do soutěže FameLab v ČR nový hlavní partner, kterým je Nadace Vodafone. Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone Česká republika: „Sdílíme s mladými účastníky FameLab vizi, že s pomocí vědy lze měnit svět k lepšímu. Budeme rádi, když se nám je podaří propojit například s Laboratoří Nadace Vodafone, kde jsou zase podobně smýšlející mladí podnikatelé“.

Významnou a dlouhodobou podporu poskytují také Česká Centra a Nadace Tomáše Bati. Organizaci soutěže zajišťuje British Council ve spolupráci s Adeto, z.s.

FameLab účastníkům nabízí šanci zlepšit své schopnosti v oblasti popularizace vědy a komunikace s médii. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky a přírodních a technických věd.

Informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na:www.britishcouncil.cz a www.famelabcz.com.

Jak soutěž probíhá?

Každý soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti a zajímavě předvedené. V oblastních kolech ze soutěžících vybere deset nejlepších pro školení MasterClass a následující národní finále. Vliv na volbu postupujících mají i hlasy publika. Vítěz/ka národního finále bude reprezentovat Českou republiku v Anglii, kde předvede své vystoupení v angličtině. Letošní mezinárodní finále se bude konat ve druhém červnovém  týdnu opět jako součást prestižní akce zaměřené na popularizaci vědy nazvané Cheltenham Science Festival www.cheltenhamfestivals.com/science/

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone Česká republika pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.