Naděje pro pohřešované děti: aplikace, která do pátrání zapojí širší veřejnost

Naděje pro pohřešované děti: aplikace, která do pátrání zapojí širší veřejnost

Na 25. května připadá tzv. Pomněnkový den, který připomíná osudy pohřešovaných dětí. V Česku policie každoročně pátrá po 10 až 15 nezletilých, kteří jsou v přímém ohrožení života či zdraví. Tým aplikace Echo přichází s řešením, které urychlí přenos informací o hledaném chlapci či dívce a zapojí tak do pátrání širokou veřejnost již od prvních hodin po zmizení. Aplikace vzniká ve spolupráci s Policií ČR a Ministerstvem vnitra v rámci startupového programu Laboratoř Nadace Vodafone.

Rychlost přenosu informace je nejdůležitější.  S každou další hodinou šance na nalezení dítěte výrazně klesá. Než se informace dostane do médií a k široké veřejnosti, může být dítě i stovky kilometrů daleko. Mobilní aplikace Echo, kterou díky startupovému programu Laboratoř Nadace Vodafone vyvíjí tým složený i z  policistů, do pátrání od samého začátku zapojí širokou veřejnost.

„Aplikace Echo bude přímo propojena s policejní evidencí pohřešovaných dětí. V momentě, kdy do ní policie přidá záznam, upozorní aplikace své uživatele o konkrétním případu ztraceného dítěte, včetně popisu a fotky,“ popisuje kriminalista Petr Bureš, který se na vývoji aplikace podílí.

Uživatel pak bude moci jedním stisknutím Policii kontaktovat. Aplikace bude určená nejen pro policisty, ale bude rovněž bezplatně dostupná i široké veřejnosti. Tím se šance na včasné nalezení dítěte ještě zvýší.

 náhled aplikace Echo

„Do takové situace se bohužel může dostat každý rodič. Proto si myslíme, že taková aplikace je potřeba. Technologie to umožňují. A když se propojí s policejním systémem, může zachránit životy. Věříme, že Aplikace Echo přispěje k tomu, aby dětí, které se ztratí a nikdy nenajdou, bylo co nejméně,“ říká Adriana Dergam z Nadace Vodafone.

Tým Echo vyvíjí aplikaci v úzké spolupráci s Policií ČR a Ministerstvem vnitra.  

„Spolupráci s neziskovou organizací Aplikace Echo považujeme nejenom za přínosnou, ale i nezbytnou v rámci aktivního naplňování klíčových aspektů Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech,“ upřesňuje Odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality, Ministerstvo vnitra.

Spuštění aplikace je plánováno na podzim 2018.Echo logo

 

 

 

 

 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.