Listopad ve znamení osvěty proti domácímu násilí

Listopad ve znamení osvěty proti domácímu násilí

Podzimní měsíc je pro nás již čtvrtým rokem ve znamení podpory boje proti domácímu násilí. Letos tomu nebylo jinak. Právě 25. listopad je totiž dle OSN Mezinárodním dnem proti násilí na ženách.

Aplikace a webová stránka Bright Sky pro řešení domácího násilí, kterou v Česku provozujeme překonala 80 000 návštěv a my věříme, že díky ní pomáháme měnit životy k lepšímu. Co všechno jsme v listopadu stihli? Čtěte dál.

Globální manažerka projektu Bright Sky v Praze

Mobilní aplikace Bright Sky funguje již v 11 zemích světa a další 4 země se připravují. Denně tak pomáhá stovkám tisíc lidí na třech kontinentech. Globální expanzi má na starosti Phoebe Crowder z britské neziskové organizace Thames Valley Partnership. A my byli vělmi potěšeni, že Phoebe přijala naše pozvání a konec listopadu strávila v Praze, kde se setkala s britským velvyslancem Nickem Archerem, vystoupila na Univerzitě Karlově i na mezinárodní konferenci o genderově podmíněném násilí v kyberprostoru. 

Rozhovor s Phoebe Crowder v češtině (Aktuálně.cz)

Interview with Phoebe Crowder in English (Radio Prague International)

Mezinárodní konference v rámci českého předsednictví EU

Projekt Bright Sky slouží mimo jiné jako nástroj prevence a osvěty v tématu domácího násilí. A jako příklad dobré praxe byl proto představen i na mezinárodní konferenci Gender equality in the digital age: a task for Europe. Combating gender-based cyber-violence

Globální manažerka projektu Phoebe Crowder představila, jak Bright Sky boří bariéry a mění způsob, jak lidé zažívající domácí násilí nacházejí pomoc. Veronika Řídelová z Nadace Vodafone pak přidala konkrétní příklady toho, jak Bright Sky pomáhá v prevenci a osvětě. 

 

Společně proti domácímu násilí

Aplikace Bright Sky pochází z Velké Británie. Byl to britský policista John Liversidge, kdo přišel s nápadem vytvořit jednoduchý nástoj pro včasné odhalení rizika nebezpečného vztahu. Od svého spuštění v Česku má projekt podporu britského velvyslance Nicka Archera. Ostatně dva vysoce postavení diplomati se osobně podíleli na nahrání anglického komentáře, který dodnes můžete v aplikaci slyšet u videí. 

Velvyslanec Archer v Česku s koncem roku 2022 končí, a proto jsme se s ním rozloučili na akci pro pozvané partnery přímo v prostorách jeho rezidence. 

Školení pro policisty i pro zaměstnance AVON

Praktickým nástrojem, jak domácí násilí rozpoznat, jak reagovat a kde najít pomoc, je právě aplikace Bright Sky. Pravidelně ji představujeme firmám i odborné veřejnosti, která ji může využít a pracovat s ní v praxi. Umíme ji představit v 10 minutách i udělat workshop pro policisty na 2,5 hodiny. 

Jsme rádi, že tentokrát jsme mohli smysl a využití aplikace představit zaměstnancům firmy AVON, která se v boji proti domácímu násilí též angažuje. Děkujeme ještě jednou za prostor!

V prostorách Policejního prezidia pak proběhlo 15. listopadu školení pro krajské metodiky prevence. Cílem bylo seznámit policisty s novými funkcemi a dalším chystaným vývojem aplikace. Školení bylo rozděleno na teoretickou a praktickou část a součástí bylo i online spojení do týmu South Yorkshire Police, kde se k nám připojila policistka Natalie Shaw, aby nám řekla o zkušenostech s Bright Sky ve Velké Británii.

„Snažíme se o to, aby ti, kdo s aplikací mají pracovat a doporučovat ji zranitelným obětem, znali všechny její funkce a uměli je ovládat," popisuje Veronika Řídelová, manažerka projektu Bright Sky v Nadaci Vodafone. 

Akademie proti domácímu násilí

Koncem listopadu pak proběhl již čtvrtý workshop pro firmy a organizace, které mají ve své péči o zaměstnance boj proti domácímu násilí a nebo se do takové oblasti chtějí pustit. Kromě Vodafonu a IKEA své interní programy pomoci představili i kolegové ze sítě TESCO a my jim moc děkujeme!

Věříme, že jsme isnpirovali další firmy, kterých se účastnily na tři desítky, a na jaře se těšíme, že přivítáme další.

Tématem tohoto setkání byla bezpečnost, a to s odjazem na tragickou událost z letošního léta ve Zlíně. 

Za poskytnutí prostor a technického zázemí děkujeme Kampusu Hybernská a Centru pro přenos poznatků a technologií. 

 

 

 

 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.