Laboratoř Nadace Vodafone směřuje ke startu 10. ročníku, zbývají poslední dny do uzavření přihlášek

Laboratoř Nadace Vodafone směřuje ke startu 10. ročníku, zbývají poslední dny do uzavření přihlášek

Ve spolupráci se soutěží Vodafone Nápad Roku vyhlásila Sociální startup roku 2022, studio Kikiriki Games


Akcelerační program Laboratoř Nadace Vodafone již podesáté pomůže nadějným projektům se společenským přesahem vyrůst z prvotního nápadu k fungující společnosti. Projekty mají v současné době posledních deset dní na přihlášky, jejichž uzávěrka proběhne 9. října. Postupujícím finalistům Laboratoř Nadace Vodafone poskytne maximální podporu v akceleraci a růstu zahrnující finanční injekci ve výši 100 000 korun, pomoc s komunikací, ale také intenzivní mentoring. Dosažené výsledky a celkový posun představí projekty v rámci červnového Demo Day. Laboratoř spolupracuje rovněž s partnerskou soutěží Nápad roku. 20. září společně vyhlásily vítěze ceny Sociální startup roku 2022, studio Kikiriki Games vytvářející mobilní “bezbariérové” hry i pracovní prostředí pro osoby s poruchami zraku. 

„Při ohlédnutí za uplynulými ročníky programu, vidíme, že Laboratoř reálně pomohla řadě skvělých nápadů stát se plnohodnotnou firmou, ale hlavně zlepšit kvalitu života konkrétní cílové skupině osob. Ať už se jedná o pomoc lidem se zdravotním omezením nebo mladým studentům s finanční gramotností. Chtěli bychom proto vyzvat všechny potenciální zájemce, aby se nebáli svůj projekt do našeho programu přihlásit a využili poslední dny, kdy je možné přihlášku odeslat,” říká Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone. 

“Když jsme se do Laboratoře hlásili, byli jsme s naším projektem Kikiriki Games na úplném začátku. Účast v Laboratoři nás ale ohromně posunula. Kromě toho, že to pro nás byla velká motivace, naučili jsme se o našem projektu víc byznysově přemýšlet. Navíc jsme získali velmi cenné rady z oblasti marketingu a vždy jsme byli rádi za psychickou podporu, kterou jsme ze strany Laboratoře měli,” dodává Jana Kuklová ze studia Kikiriki Games.

Pomoc až na prvním místě

Laboratoř Nadace Vodafone dlouhodobě usiluje o podporu takových projektů, které se kromě byznysového potenciálu vyznačují i společenským přesahem – například pomáhají osobám se speciálními potřebami nebo se snaží edukovat veřejnost ve specifických oblastech, třeba finanční a digitální gramotnosti. 

Přihlášené projekty v rámci programu čeká boj o postup mezi deset nejnadějnějších nápadů, které se zúčastní dvoudenního listopadového Bootcampu. Zde budou postupující konzultovat své záměry a udržitelnost projektu s odborníky z řad mentorů a partnerských organizací. Na závěr představí vize odborné porotě, která následně vybere až pět postupujících do akceleračního programu Laboratoře. 

“V průběhu šesti měsíců poskytne Laboratoř projektům maximální podporu, která je pro počáteční růst potřebná. Postupující získají částku ve výši až 100 tisíc korun, ale i individuální mentoring ze strany zkušených mentorů. Ti se jim budou po celou dobu programu věnovat jak z pohledu samotné funkčnosti produktu, tak z pohledu ekonomické udržitelnosti a marketingu. Obrovským přínosem pro projekty je pak naše “otevírání dveří” k cílové skupině uživatelů a potenciálním partnerům či investorům. Skrze program Laboratoře mají projekty také šanci expandovat do všech 26 zemí, kde Nadace Vodafone působí,” komentuje Fencl.

Kulaté jubileum

Desátý ročník Laboratoře Nadace Vodafone vyvrcholí tradičním červnovým Demo Day, v rámci kterého projekty představí svou vizi a pokrok před porotou, potenciálními partnery a  investory. Laboratoř Nadace Vodafone rovněž úzce spolupracuje se soutěží Vodafone Nápad roku. V rámci vyhlášení vítězů soutěže 20. září společně vybrali také Sociální startup roku 2022. Vítězem se stalo herní studio Kikiriki Games vytvářející “bezbariérové” hry i pracovní prostředí pro osoby s postižením zraku. Jejich prvním úspěšným počinem je FPS hra pro mobilní platformy, “To the Dragon Cave”, určená nejen nevidomým hráčům. Své schopnosti a úspěšnost tak zde mohou porovnat úplně všichni.

Ukázka Demo Day 9. ročníku:“Pro porotu rozhodně nebylo snadné vybrat jeden projekt. Všech pět týmů totiž prokázalo, že jejich nápady společně s obrovským odhodláním mohou i za tak krátkou dobu akcelerovat nevídanou rychlostí. I proto, že projekt v průběhu programu ukázal, že dokáže vize realizovat a zapojit i další osoby s poruchami zraku, rozhodla porota o udělení ocenění právě studiu Kikiriki Games. I díky tomu dostane k původnímu příspěvku 100 tisíc korun bonus ve výši 30 tisíc. Zároveň se spolu se zakončením devátého ročníku těšíme na další inovativní projekty, jež mají reálné ambice zlepšovat kvalitu života a obecně svět kolem nás,” uzavírá Fencl. 

Více o Laboratoři Nadace Vodafone

Laboratoř Nadace Vodafone je unikátní inkubační a akcelerační program Nadace Vodafone Česká republika určený pro projekty, které rozvíjí společenské inovace s využitím informačních a komunikačních technologií. Laboratoř se zaměřuje jak na existující startupy, tak na neziskové organizace, sociální podniky či univerzitní projekty. Cílem Laboratoře je nastartovat a akcelerovat projekty a dostat je k desítkám tisíc uživatelů, kteří z nich budou mít přímý užitek a kterým se tak reálně zvýší kvalita každodenního života. Takto Laboratoř pomohla už více než 100 projektům, kterým rozdělila přes 31 milionů korun. Mezi podpořenými projekty jsou například telefony pro nevidomé Blindshell, mobilní aplikace ECHO pomáhající v pátrání po pohřešovaných dětech, aplikace VozejkMap, která pomáhá vozíčkářům a lidem s omezením pohybu využívat bezbariérovou trasu pro pohodlnější cestování, aplikace CF Hero, jež pomáhá rehabilitovat dětem s cystickou fibrózou nebo mobilní audiohra pro nevidomé z herního studia Kikiriki Games.

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.