Krok ke změně s Rokem jinak 9. ročník grantového programu Nadace Vodafone míří opět na technologie

Krok ke změně s Rokem jinak 9. ročník grantového programu Nadace Vodafone míří opět na technologie

Objevování nových výzev, sdílení know-how, vykročení z běžné komfortní zóny, inspirace, nové životní hodnoty a priority, ale především možnost celospolečenské změny, to jsou hlavní atributy, které se spojují v grantovém programu Rok jinak Nadace Vodafone. Ten již 9. rokem propojuje osoby z byznysu či státní sféry s neziskovými organizacemi a sociálními podniky. Ročník 2017 se soustředí na projekty, které pomáhají zlepšovat život potřebným, a využívají pro to moderní informační či komunikační technologie.

Od digitálních strategií ve velké firmě k dobrodružným Lékařům bez hranic

„Rok jinak není o tom jít si odpočinout do neziskového sektoru. Je to skvělé řešení pro ty, kteří mají ambici v této oblasti něčeho dosáhnout, něco nového si vyzkoušet a zároveň pomáhat. Hodiny strávené nad kampaní v Adwords pro podporu krizové sbírky pro Nigérii, která může pomoci přežít desetitisícům lidí, jsou radost a práce, která dává smysl,” říká Jasna Sýkorová, úspěšná účastnice Roku jinak 2016. Ta odešla na začátku roku 2016 z pozice ředitelky technologické divize agentury, aby v rámci projektu Rok jinak rok pracovala na pozici konzultanta pro technologie a nová média pro Lékaře bez hranic.

„V digitálním týmu Lékařů bez hranic hledáme nové cesty, jak oslovit dárce a příznivce pod 30 let. Jednou z možností je zapojení virtuální reality a 360 stupňových videí. S pomocí speciální kamery, začínáme natáčet i na humanitárních misích. Díky brýlím pro virtuální realitu se nám  následně daří přenést diváka přímo do míst, kde pomáháme. Videa lidem umožní vžít se do naší kůže a zároveň je naše činnost víc zajímá,” přibližuje náplň své práce Jasna. Největší rozdíl oproti svému původnímu zaměstnání vidí v pocitu změny uvnitř sobě samé, z nově nabitého pocitu radosti.

Boj za Lepší místo v ČR

„Od Roku jinak jsem si slibovala nové zkušenosti, rozšíření znalostí neziskového sektoru, setkání s novými inspirativními lidmi, zároveň poznání vlastních limitů. Bavilo mne sledovat rozvoj mých nových kolegů, sdílení nabraných zkušenosti, jak funguje svět mimo „korporát“. Vše bylo naplněno beze zbytku. Zažila jsem nesmírně přátelskou a cennou zkušenost v neziskové organizaci, která se bude jen s těžkým srdcem opouštět,“ shrnuje své působení v Roku jinak 2016 Monika Koťarová.

Monika měla ve svém původním zaměstnání na starosti společenskou odpovědnost automobilové firmy. Své know-how z korporátního prostředí přenesla do organizace Prostor plus. Zde měla na starosti zejména projekt Lepší místo. V této jednoduché dokonale uživatelský intuitivní mobilní aplikaci je možné upozornit na problémy, se kterými se město či vesnice v České republice potýká, ať už je to rozbitý semafor či neexistující přechod pro chodce. Stačí vše vyfotit a popsat. Aplikace každý tip doručí na potřebný úřad města či vesnice.

Rok jinak 2017: s moderními technologiemi vstříc společenské změně

„Technologie jsou mocným prostředkem ke zlepšení společnosti a života psychicky, fyzicky nebo sociálně znevýhodněných lidí. Například data můžou pomoci ve výzkumu a léčení nemocí nebo internet věcí ke snížení CO2. V nové výzvě Roku jinak chceme podporovat právě takové – často odvážné -  iniciativy, které navíc propojují různé části společnosti,“ vysvětluje za správní radu Nadace Vodafone její místopředsedkyně Adriana Dergam.

Projekty lidí z byznysu či státní sféry a neziskových organizací a sociálních podniků se mohou přihlašovat do letošního ročníku Roku jinak do 31.10. Úspěšní grantisté budou vyhlášeni 30. 11. 2016. Ti, kdo uspějí v celonárodním výběrovém řízení, pak budou moci strávit jeden rok prací pro neziskovou organizaci či sociální podnik, které již mají či mají v plánu rozběhnout společenský prospěšný projekt využívající inovativní cestou moderní technologie. Grantisté budou díky grantu Nadace Vodafone pobírat mzdu, na jakou jsou z předchozí práce zvyklí. Úspěšní uchazeči odstartují své působení v neziskové organizaci v 1. čtvrtletí 2017.

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.