Konferenci INSPO obohatí příspěvky ze Španělska a Slovenska

15. 02. 2017

Konferenci INSPO obohatí příspěvky ze Španělska a Slovenska

S ohledem na potřeby lidí, kterým činí potíže ovládat dotykovou obrazovku, byla vytvořena ve Španělsku aplikace EVA Facial Mouse. Umožňuje alternativním způsobem využívat funkce mobilního zařízení sledováním hlavy uživatele, jejíž pohyb je snímán webovou kamerou. Přestože ve světě si ji stáhlo už přes půl milionu lidí, v Česku zatím není příliš známa. Její tvůrce César Mauri Loba ji osobně představí na konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami, která se koná 25. března v Kongresovém centru Praha.

Aplikace je určena pro operační systém Android a je zdarma. Dostupná je v angličtině, španělštině, němčině, hebrejštině a katalánštině, ale její ovládání je natolik intuitivní, že je zvládnou i lidé neznalí těchto jazyků. Ocení ji zvláště uživatelé s amputovanými končetinami, mozkovou obrnou, poraněním míchy, roztroušenou sklerózou, amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a dalšími postiženími.

Aplikace byla vyvinuta společností CREA Sistemas Informáticos za podpory Nadace Vodafone Španělsko a využívá technologií umělého vidění, které zaznamenávají a snímají pohyb obličeje, což umožňuje ovládat kurzor na obrazovce mobilního telefonu či tabletu podobně jako u myši. Názorně to předvádí video na https://youtu.be/RcaS2dAn8BE.

César Mauri Loba není jediný zahraniční přednášející na konferenci ISNPO 2017. V odpolední sekci zaměřené na využití informačních a komunikačních technologií při vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením vystoupí také Dušan Baranec ze slovenské společnosti Normex, který představí program Vizuální čtení, určený pro výuku čtení, podporu verbalizace a symbolického myšlení pro děti a dospělé s různými diagnózami.

Účast na konferenci je za symbolický poplatek 300 Kč (platí se u prezence), který zahrnuje i průběžné občerstvení a oběd a sborník na CD. Účastníci, kteří mají průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P, zaplatí pouze 200 Kč, pro osobní asistenty je účast zdarma.

Stejně jako v minulosti bude zajištěno tlumočení do českého znakového jazyka a simultánní přepis mluvené řeči na plátno ve všech sálech.  

Neslyšící účastníci tak nebudou odkázáni pouze na jednání v jednom sále. Simultánní přepis budou moci sledovat kromě plátna také na tabletech, které jim budou zapůjčeny. Tablety mohou využít také slabozrací účastníci, kteří na nich budou sledovat prezentaci promítanou na plátno.

Na konferenci je nutno se předem zaregistrovat. Doporučujeme registraci neodkládat, protože kapacita sálu je již ze tří čtvrtin obsazená. Přihlásit se lze prostřednictvím registračního formuláře.

Sedmnáctý ročník konference INSPO pořádá BMI sdružení s pomocí spolku Křižovatka.cz. Generálním partnerem je Nadace Vodafone,  partnerem AutoCont CZČSOB  a odborným partnerem Teiresiás, středisko Masarykovy univerzity pro pomoc studentům se specifickými nároky. Mediálními partnery jsou ČTK Protext a portál Helpnet.cz.

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone Česká republika pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.