INSPO 2019: umělá inteligence a rozšířená realita

INSPO 2019: umělá inteligence a rozšířená realita

Technologie dokáží výrazně zkvalitnit život a lidem se speciálními potřebami dávají možnost vychutnat si zážitky, které by jim jinak zůstaly odepřeny. Novinky z Česka i ze světa představí 19. ročník konference INSPO dne 30. března v Kongresovém centru Praha. Moderování akce se ujme Daniel Stach z České televize. Nadace Vodafone je generálním partnerem akce již pošesté.

Pokrok vědy a techniky usnadňuje každodenní život i lidem se zdravotním postižením. Konference INSPO, neboli „Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami“, již po devatenácté představí nejnovější české i zahraniční aplikace, programy a pomůcky pro různé druhy postižení.

   

První z letošních novinek je handbike trenažér s rozšířenou realitou. Tato česká pomůcka je světový unikát, který navrhli vozíčkáři pro vozíčkáře. Rozšířená realita vyvolává pocit jízdy po skutečné trati.

K řadě alternativních způsobů ovládání počítače a dalších zařízení, které již byly v minulosti na konferenci představeny, přibude oční komunikátor – skener. Ideální pomocník pro lidi po ochrnutí celého těla nebo ztrátě schopnosti mluvit. Společnost Benetronic pak představí koncept Chytrá asistence, který s využitím umělé inteligence zvýší samostatnost a nezávislost uživatelů. Jednoduchým vyfocením například televize nebo světla se inteligentní kompenzační pomůcka MouthMouse automaticky nastaví a zařízení se pak dále ovládá dechem, dotykem, pohybem ústy, hlasem či kombinací těchto způsobů.

Projekty Deaf Travel a Signslate jsou pak další ukázkou toho, že sami lidé se speciálními potřebami vytvářejí novinky, které pomohou celé komunitě. Oba projekty vzešly ze startupového programu Laboratoř Nadace Vodafone. Deaf Travel umožní uživatelům znakového jazyka přístup k informacím na nejrůznějších památkách po celém světě, Signslate jim zase zajistí přístup k tlumočníkovi online 24 hodin denně.

„Letos jsme jako generální partneři INSPO zavedli několik inovací. Za prvé se chceme zaměřit na podporu podnikání lidí se specifickými potřebami a představit možnosti startupového programu Laboratoř Nadace Vodafone. Za druhé chceme dát na konferenci prostor pro prezentaci firmám, které chtějí hledat nové zaměstnance mezi lidmi s postižením,“ říká Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone.

Společnost Vodafone dlouhodobě bourá bariéry mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci se specifickými potřebami. V nabídce má společnost i pozice, které mohou takoví lidé vykonávat, stačí mít potřebnou kvalifikaci a ucházet se o pracovní pozici. Vodafone osobám se specifickými potřebami vychází vstříc například bezbariérovým přístupem na pracoviště, klouzavou pracovní dobou či možností home office. Všechny výhody představí na INSPO konferenci přímo specialisti HR a nabídnou i poradnu – co očekávat při pohovoru, jak se na něj připravit a proč se nebát oslovit velké zaměstnavatele.

Registrace na INSPO už běží. Nezapomeňte se přihlásit. Těšíme se na viděnou.

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.