INSPO 2019 ukázalo, jak umělá inteligence pomáhá lidem se specifickými potřebami

INSPO 2019 ukázalo, jak umělá inteligence pomáhá lidem se specifickými potřebami

Umělá inteligence a rozšířená realita patřily k hlavním tématům 19. ročníku konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami, které se poslední březnovou sobotu zúčastnilo v Kongresovém centru Praha rekordních 521 účastníků.

Viděli asistenčního robota Eiffela od firmy Benetronic, kterého na dálku z domova v Hustopečích nad Bečvou ovládal hlasovými povely na vozík upoutaný Jiří Jambor. Hector Minto z Microsoftu představil přelomovou mobilní aplikaci Seeing AI, která umí přečíst nápisy i rozpoznávat předměty a osoby, a navíc se díky umělé inteligenci neustále učí. A Nadace Vodafone ukázala, jaké projekty mohou vzejít ze startupového programu Laboratoř - představily se projekty Deaf Travel a Signslate. Konferencí letos poprvé provázel Daniel Stach, který má k technologiím velmi blízko. 

Adriana Dergam z Nadace Vodafone

"Umělá inteligence AI a rozšířená realita jsou technologie, které jsou opravdu transformační, hýbou světem a neméně je tomu tak v oblasti komunikačních a informačních technologií pro lidi s postižením," říká Adriana Dergam a dodává: "Je to technologie, která může zásadně pomoci, aby byl orgán nebo funkce, která nefunguje úplně perfektně, byla vykompenzována tak, aby dotiční měli plnohodnotný život, ať už se to týká vzdělávání, zaměstnávání nebo každodenního života."

Tvůrce robota Eiffel Petr Uličný ze společnosti Benetronic získal v hlasování publika cenu za nejlepší přednášku dopoledního programu. Jeho koncept chytré asistence umožňuje ovládat vybavení celé domácnosti jen pomocí inteligentní kompenzační pomůcky, jejíž součástí je speciální ústní myš, ovládaná například jazykem, dechem nebo hlasovými příkazy.

V sekci o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se sluchovým postižením uspěl Jan Wirth. Představil první online platformu Deaf Travel, která boří komunikační a informační bariéry při cestování lidí se sluchovým postižením a která vzešla ze startupového programu Laboratoř Nadace Vodafone. Poskytuje prohlídky památek a jiných turistických atrakcí prostřednictvím videí ve znakovém jazyce doplněných titulky.

Deaf Travel

Celkem zaznělo na konferenci 24 odborných přednášek a představilo se rekordních 38 vystavovatelů.  Ti umožnili návštěvníkům získat na jednom místě přehled o aktuální nabídce nejnovějších kompenzačních pomůcek, aplikací, programů a služeb pro osoby s různým zdravotním postižením. 

Signslate

"My tady prezentujeme náš projekt Signslate, což je online tlumočení do znakového jazyka pro neslyšící. Naším úkolem je tady ukázat neslyšícím možnost využití online tlumočení v mobilu," říká Lukáš Murín z projektu Signslate a dodává: "Jsem rád, že nám Laboatoř Nadace Vodafone poskytla možnost prezentovat tento projekt."

Novinkou letošní konference  byla zaměstnavatelská zóna. Jejím záměrem bylo ukázat, že lidé se speciálními potřebami se nemusí bát hledat práci i u větších společností. Společnou přednášku „Nebojte se velkých zaměstnavatelů“ si připravily společnosti Vodafone a Komerční banka. Nadace Vodafone kromě toho na svém stánku nabídla zájemcům i dva workshopy, zaměřené na rady pro psaní životopisu a na pomoc při přípravě na pracovní pohovor.

HR Poradna

"Já jsem moc ráda, že jsme dostali tu příležitost tady letošní ročník být i s naší HR poradnou. Diverzita je pro nás jako pro zaměstnavatele velmi důležitá. Je to jeden z pilířů naší firemní kultury a jsem ráda, že můžeme lidem se specifickými potřebami přiblížit ten ten HR svět, pomoci jim, jak se chovat na pohovoru, jak si lépe napsat svůj životopis. Chodí sem lidi, zastavují mě a ptají se, co mohou zlepšit," dodává Marie Machová, HR specialistka ve Vodafonu.

Konference INSPO 2019 je už minulostí. Za rok se těšíme opět na viděnou. 

INSPO 2019

INSPO 2019

INSPO 2019

INSPO 2019

Hector Minto

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.