Grantový program Nadace Vodafone startuje už podesáté

15. 09. 2017

Grantový program Nadace Vodafone startuje už podesáté

 Program Rok jinak, kdy se do neziskových organizací a sociálních podniků na 12 měsíců zapojují profesionálové z byznysu, funguje už celou dekádu. 15. září začal příjem žádostí do jeho desátého ročníku. I v roce 2018 věnují zkušení odborníci s podporou Nadace Vodafone své know-how pro dobrou věc v oblastech, které využívají informační a komunikační technologie. Stejně jako pečlivě vybraní účastníci, kteří se účastní Roku jinak v letošním roce. Každý je jiný a jejich projekty jsou unikátní, v jedné věci se ale shodují: Rok jinak je veliká životní výzva.

 Dvanáct měsíců na změnu

Jakub Reichl, auditor společnosti Vodafone a odborník na optimalizaci procesů, propadl principům lokální ekonomiky a komunitního pěstování, a tak je pro něj práce pro organizaci Kokoza, která se zabývá podporou komunitních zahrad a kompostování, skutečně srdeční záležitost. „Rok jinak je splněním mého dlouholetého snu,“ neskrývá nadšení Jakub Reichl. Jeho úkolem, je vylepšit online komunitní mapu, která zjednoduší přístup k místním produktům a podpoří uzavřený cyklus jídla.

 On i ostatní účastníci grantu mají na své úkoly vymezený čas – 12 měsíců, kdy jim Nadace Vodafone hradí příjem, na jaký byli zvyklí v korporaci nebo soukromé sféře, ze které do projektu přišli. Jakub přitom patří k těm, kteří se pravděpodobně k práci a stylu života jako „před Rokem jinak“ už nevrátí. „V Kokoze mě přijali za svého plnohodnotného člena, a tak mohu kromě mapy pomáhat i s celkovým rozvojem organizace. Chtěl bych s Kokozou spolupracovat i nadále, až Rok jinak skončí,“ plánuje Jakub Reichl.

 Vyvinout prototyp, zachránit život

Pavlína Zemanová, další expertka z Vodafone, je odbornice na informační technologie a IoT (Internet of Things neboli internet věcí). Ta sice ve svém původním zaměstnání na poloviční úvazek zůstala, ale prospěšnému projektu Záchranka se věnuje celým srdcem. Filipovi Maleňákovi, autorovi úspěšné aplikace Záchranka, která dokáže v nouzi efektivně přivolat pomoc, pomáhá vyvinout speciální chytrý náramek, aby byla Záchranka užitečná i pro ty, kdo nemají chytrý telefon, jako jsou třeba senioři nebo sportovci v terénu.

 „Došlo mi, že už je možná čas, abych teď byla já autoritou pro někoho mladšího. Nějaké zkušenosti mám, hodně jsem se vzdělávala, tak to chci předávat dál, a nejen hladově koukat, co bych ještě od koho mohla dostat já,“ vysvětluje Pavlína, proč se také rozhodla věnovat svůj čas a energii mladému Filipovi a jeho slibnému projektu.

 Lepší život pro nemocné

Zkušený mediální konzultant Michal Klemm měl touhu pracovat pro neziskovou organizaci už delší dobu. Zaujala ho činnost Domova sv. Josefa v Žirči, který se stará o pacienty s roztroušenou sklerózou. Pacientům, kteří kvůli nemoci nemohou ovládat svoje končetiny, tam chtějí umožnit pracovat na počítači pomocí speciálního zařízení, ústní myši neboli „MouthMouse“. Michal v rámci svého Roku jinak dělá to, co umí nejlépe. Prezentuje a šíří povědomí o této inovaci. A zároveň propojuje a zapojuje do projektu co největší počet firemních partnerů. 

 Marek Vosecký, senior poradce ve společnosti Vodafone, využije své letité zkušenosti z oblasti inovací a marketingu pro zlepšení života mladých nevyléčitelných pacientů. Pro letošní rok je totiž projektovým a produktovým manažerem Klubu nemocných cystickou fibrózou. Podílí se na vzniku aplikace, která dospívajícím pacientům pomůže dodržovat předepsanou léčbu a pěstovat vhodné návyky, které jim usnadní nemoc lépe zvládnout. Využije přitom techniku gamifikace, kdy se využívají prvky her, aby byla aplikace pro mladé lidi přitažlivá a zábavná.

 „Rok jinak není rozhodně rokem pohodičky, jak mě leckdy někteří přátelé a kolegové z legrace popichují,“ prohlašuje Marek. „Výzva střídá výzvu, ale díky tomuto programu může člověk daleko rychleji měnit myšlenky v realitu. Vytváří prostor, abych se mohl naplno věnovat projektu, který ovlivní životy tisíců lidí,“ vysvětluje účastník letošního Roku jinak.

 Technologie pro lepší svět

Společné projekty lidí z byznysu či státní sféry, neziskových organizací a sociálních podniků se mohou přihlašovat do letošního ročníku Roku jinak do 31. října. Součástí nových řešení v rámci projektů mohou být aplikace, využití dat, sítí, internetu věcí nebo i jiná technologická řešení, která mají ambici pomoci minimálně 1 000 uživatelům.

 Klíčové je přitom to, aby lidé z byznysu dokázali neziskovkám přenést své know-how. Jejich znalosti a dovednosti ve spojení s nadšením a ryzí energií lidí z neziskového sektoru je často tou správnou kombinací, která dokáže nastartovat skvělé a veřejně prospěšné projekty. Úspěšní uchazeči odstartují své působení v neziskové organizaci v 1. čtvrtletí 2018.

 

 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.