Digitální vzdělávání seniorů v Senior domu Beránek

Digitální vzdělávání seniorů v Senior domu Beránek

V březnu roku 2020 byl Senior dům Beránek v Úpici na Trutnovsku z důvodu pandemie covid-19 uzavřen pro veřejnost a omezení návštěv trvá do dnešní doby. Toto období bylo a je pro klienty domova velmi těžké. Vždyť všichni rádi vidí svoji rodinu a u klientů to je stejné. Před pandemií je navštěvovalo mnoho spolků, děti ze základních a uměleckých škol, které je pomáhaly rozveselit.

Všechny kontakty byly ale pandemií ukončeny. A klienti Senior domu Beránek zůstali sami. 

Hledali proto možnost, jak se s blízkými vidět. V tom jim pomohla právě digitální technika. Rozšířili nabídku pravidelných videohovorů klientů s rodinami za pomoci tabletů. Z počátku ale nadšení a snaha zaměstnanců nebyly přijaty zcela pozitivně, protože se jednalo o neznámé věci a klienti k nim přistupovali se značnou nedůvěrou. Zhruba po půl roce se ale situace začala otáčet a videohovory probíhaly pravidelně a bez problémů.

František radí klientkám s obsluhou tabletuTyto zkušenosti dovedly Senior dům Beránek k nabídce našeho programu „Digitální vzdělávání pro seniory", který pořádáme spolu s partnerskou organizací Moudrá Sovička.

Cílem tohoto programu je proškolit přes dva tisíce seniorů tak, aby si osvojili digitální dovednosti jako je ovládání počítače, tabletu či chytrého telefonu.

František s klientkou domu BeránekZačátkem června proto do domova dorazil zástupce našeho projektu student František z Moudré Sovičky. V ranních hodinách se František zaměřil na klienty, kteří měli zájem se naučit vyhledávat cokoli na internetu a provádět videohovory na tabletu. Odpoledne se věnoval klientům, kteří se chtěli zdokonalit v práci na notebooku. 

„Takovou akci jsme pořádali poprvé a je třeba dodat, že naše klienty zaujala," popisuje Monika Kovandová, sociální pracovnice Senior domu Beránek a dodává: „Ujistili jsme je, že bez ohledu na věk jsou schopni s novými technologiemi pracovat."

Klientka Senior domu Beránek v ÚpiciUznání patří všem klientům, kteří se s námi do světa technologií vypravili a velké poděkování míří taky lektorovi Františkovi, který se svého úkolu zhostil s velkou trpělivostí a nadšením. 

Děkujeme celému osazenstvu Senior domu Beránek za zpětnou vazbu a budeme se těšit na vaše zážitky z digitálního světa.

Autorka fotek: Monika Kovandová

Fotky publikujeme s laskavým svolením klientů.

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.