Chytrý telefon pomůže s odvykáním kouření

Chytrý telefon pomůže s odvykáním kouření

Tři čtvrtiny českých kuřáků by se své závislosti rády zbavily. Téměř třetina se jich o to alespoň jednou za rok pokouší. Statistiky ale ukazují, že pokud se o odvykání snaží člověk sám, povede se mu to jen přibližně v 5 %. Někteří proto zkoušejí náhradní nikotin či léky, nebo se obracejí na odborníky. Lékařská pomoc je ale často časově náročná, navíc může být v regionech i těžko dostupná.

Aplikace AdiQuit, která vzniká v programu Laboratoř Nadace Vodafone, to už brzy změní. Nabídne virtuálního terapeuta, který se po stažení z Google Play či App Store ocitne přímo v kapse a nabídne klinicky validovaný odvykací program. Ten začíná přípravnou fází po dobu 10 dní, po kterých následuje necelých 8 týdnů odvykání s každodenní terapeutickou podporou. Individuálně je možné program prodloužit.

„Naše aplikace je specifická tím, že se na ní kuřáci mohou spolehnout kdykoliv a kdekoliv, když potřebují pomoct. Není tak těžké přestat kouřit, ale zvládnout nový začátek bez cigaret. Zejména první dny po poslední cigaretě bývají velmi náročné, protože jsou spojené s abstinenčními příznaky. AdiQuit kuřáka připraví na rizikové situace svádějící ke kouření, dokáže podpořit motivaci a ocenit úspěchy, a to vše příjemnou a zábavnou formou,“ říká Adam Kulhánek z AdiQuit, který do týmu přináší terapeutické znalosti ze své praxe na lékařské fakultě.

Tým AdiQuit při vývoji odvykacího programu v mobilu vycházel mimo jiné ze zkušeností od expertů ze Skandinávie. Tam jeho účinnost potvrdily dvě randomizované kontrolované studie mezi téměř tisíci kuřáky. Každý třetí kuřák po zkušenostech s mobilním odvykáním se během roku ke kouření již nevrátil.

Terapeut v kapse bude personalizovaný a bude se tak přizpůsobovat individuálním potřebám každého kuřáka. Kromě toho, že poradí, jak zvládat selhání, kdy kuřák i přes odhodlání nekouřit sáhne po cigaretě, pomůže i s tím, jak nepřibrat na váze nebo jak s pomocí relaxačních technik zvládnout nervozitu a podrážděnost a mnoho dalšího.

„Chytré telefony a komunikační technologie se staly součástí našich životů a stále více pronikají i do sféry zdraví a zdravotnictví, tedy eHealth. V Nadaci Vodafone podporujeme projekty, které pomocí technologií zlepšují lidem život. A neúspěšné odvykání pro mnoho lidí může znamenat velké zklamání. Proto aplikaci, která funguje jako terapeut v mobilu, který je s vámi vždy a všude, hodně fandíme,“ upřesňuje Adriana Dergam z Nadace Vodafone.

Tým AdiQuit tvoří kromě adiktologů Adama Kulhánka a Romana Gabrhelíka ještě expert na využití IT technologií v medicíně Daniel Novák.

Projekt se taky dostal mezi 6 nejlepších projektů ze 150 kandidátů ze 43 zemí světa, které získaly podporu platformy pro začínající podnikatele StartupYard.

 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.