Cena Rafael: Už jen tři uchazeči o 300 000 korun

16. 03. 2015

Cena Rafael: Už jen tři uchazeči o 300 000 korun

Tichý svět, Česká asociace paraplegiků – CZEPA a Česká unie neslyšících. To jsou tři neziskové organizace, které se dostaly do užšího výběru, z něhož v těchto dnech hodnotitelská komise vybírá vítěze, kterému bude na konferenci INSPO 28. března v Kongresovém centru Praha udělena Cena Nadace Vodafone Rafael za využití ICT  inovace pro důstojnější život lidí se zdravotním postižením. Autorem fyzické podoby ceny, k níž vítězná organizace dostane ještě 300 000 Kč, je profesor, akademický sochař Marian Karel, který se práci se sklem věnuje většinu své umělecké kariéry a jehož díla jsou zastoupena v mnoha světových muzeích.

Samotnou cenu představuje válec dokonalého tvaru, který je ručně vybroušen z optického skla Janem Frydrychem. Válec je v půli rozříznut platinovou vrstvou a tato vrstva pak funguje jako zrcadlo reflektující logo Ceny Nadace Vodafone Rafael, které je vypískováno na vnějším plášti válce.

„Cenou Rafael chceme nejen podpořit nejnadějnější a již do jisté míry úspěšné technologické projekty pro hendikepované, aby mohly dále růst, ale také přitáhnout pozornost k potenciálu, který se ve využití technologií pro lidi s postižením skrývá,“ říká ředitel Nadace Vodafone Ondřej Zapletal.

Shodou okolností všechny tři projekty, které se dostaly do závěrečného hledáčku poroty, budou představeny také v programu konference INSPO. V dopolední části Česká asociace paraplegiků – CZEPA přiblíží účastníkům VozejkMap. Tato mobilní aplikace pro chytré telefony a webové rozhraní nabízí mapu, navigaci a informace o bezbariérových místech v celé ČR i v zahraničí. Umožní vozíčkářům naplánovat si cestu tak, aby se nedostali do potíží a mohli cestovat samostatně a svobodně. Pomůže najít například nejbližší bezbariérovou kavárnu či WC. Data do ní zadávají a ověřují samotní vozíčkáři.

V odpolední sekci o ICT pro osoby se sluchovým postižením nejprve Tichý svět představí Tichou linku, umožňující online tlumočení do znakového jazyka „na dálku“. Tlumočník se nachází na jiném místě než klient, takže je možné jeho tlumočení využít i z druhého konce republiky, a to bez nutnosti objednání. Podstatou je možnost přenosu znakového jazyka prostřednictvím webkamery mezi neslyšícím a tlumočníkem a zároveň přenos mluvené řeči prostřednictvím běžného telefonu mezi tlumočníkem a slyšícím.

Po Tiché lince přijde na řadu přednáška České unie neslyšících o technické inovaci nástrojů pro poskytování simultánních přepisů mluvené řeči. Před zavedením této služby v ČR  lidem se sluchovým postižením, kteří nepoužívají znakový jazyk a nemohou proto využívat služeb tlumočníků znakového jazyka, nebyla poskytována žádná skutečně efektivní komunikační pomoc. Nyní ji využívá již několik tisíc klientů.

Program konference INSPO je na http://inspo.cz/inspo-2015, kde je možné se ještě přihlásit k účasti na konferenci, dokud zbývají poslední volná místa.

 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.