Aplikace Znakujte s námi pomůže rodičům i jejich neslyšícím dětem

27. 03. 2017

Aplikace Znakujte s námi pomůže rodičům i jejich neslyšícím dětem

Cena Nadace Vodafone Rafael za využití ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením byla na konferenci INSPO v Kongresovém centru Praha udělena Centru pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., za mobilní aplikaci Znakujte s námi, která je určená nejen slyšícím rodičům neslyšících dětí. 

 

Jak nebýt cizincem ve vlastní rodině díky aplikaci

Neslyšící děti se rodí v 95 % rodičům slyšícím. Většina slyšících rodičů tak nemá se sluchovým postižením zkušenost. Kladou si proto otázky: „Jak mám se svým dítětem mluvit, když nemluví? Jak mu mohu něco říct?“

Řešením je používat s dítětem znakový jazyk nebo jeho prvky. Rozvoj jakékoliv formy jazyka je pro dítě velmi důležitý. Skrze jazyk se utváří celé naše já, naše myšlení i emocionální vztahy v rodině i se světem. Rodičům i jejich dětem může pomoci mimo jiné i aplikace Znakujte s námi. Díky ní zvládnou základy znakového jazyka co nejdříve po narození neslyšícího dítěte. Aplikace, která funguje i offline, byla spuštěna v únoru 2014, nyní má přes 2 000 uživatelů a v sobotu jí byla udělena Cena Nadace Vodafone Rafael a s ní spojená finanční odměna 200 000 Kč.

„Finanční odměnu použijeme mimo jiné na vývoj řady dalších aplikací pro výuku znakového jazyka zaměřených převážně na děti, aby se děti se sluchovým postižením, ale i jejich slyšící kamarádi a sourozenci mohli formou hry učit novým znakům a dalším dovednostem,“ říká Jana Fenclová, ředitelka Centra pro dětský sluch Tamtam.

Do letošního třetího ročníku Ceny Rafael Nadace Vodafone se přihlásilo celkem sedm projektů a o finalistech rozhodovala odborná porota.  Kromě aplikace Znakujte s námi se do užšího výběru probojoval také ozvučený portál FriendlyVox, který umožňuje nevidomým přečíst si noviny, deníky, e-maily, ale i získat přístup k rozhlasovým a televizním stanicím.

Dalším projektem je sociální síť Disway, kterou vytvořil s kolegy ze Spolku pro podporu cestování handicapovaných Jiří Maule. Ten se ani po nehodě nechtěl vzdát cestování a vytvořil tak speciální sociální platformu, která má tuto zálibu ještě usnadnit - ať už díky tipům, co stojí za vidění, nebo z hlediska přístupnosti památek.

Aplikace Znakujte s námi vznikla ve spolupráci s firmou Inmite, s.r.o., (nyní součástí firmy Avast), Nadací Vodafone a řadou odborníků. Je určena pro zařízení s operačním systémem Android (verze 4.1 a vyšší).

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.