Aplikace Záchranka spouští na zimní sezónu nový mezinárodní modul lavinové prevence

V aplikaci Záchranka uživatelé najdou zcela nový lavinový modul. Informace o podrobné lavinové situaci jsou nově dostupné nejen v rámci Česka, ale díky přeshraničnímu propojení také v horských oblastech Slovenska a Rakouska.

V dosavadní verzi aplikace byla lavinová předpověď zobrazena pouze číselnou stupnicí 1-5. Cílem nového modulu je poskytnout uživatelům podrobné informace o lavinové prevenci pomocí jednotných mezinárodních piktogramů a detailního popisu situace přímo od horské služby. Tato funkce byla vyvinuta ve spolupráci s Horskou službou (HS) a Horskou záchrannou službou SK (HZS SK) a vznikla za významné podpory dlouhodobých partnerů aplikace Záchranka Nadace Vodafone a Generali České pojišťovny.

Filip Maleňák, ředitel aplikace Záchranka, zdůrazňuje preventivní a osvětovou roli nových funkcí. „Lavinový modul je určen uživatelům, kteří se vydávají do oblastí, kde hrozí nebezpečí lavin, např. skialpinistům a zároveň mají alespoň základní znalost lavinové prevence. Rádi bychom však problematiku lavinové prevence přiblížili i široké veřejnosti. V zahraničí se totiž s problematikou lavin mohou uživatelé setkat i na jinak volně přístupných místech. Velké díky patří nejen Horské službě za odborné vedení při vývoji, ale i našim partnerům bez kterých by žádný další rozvoj aplikace nebyl možný.“ 

Lavinové pozorování a lavinová předpověď je nedílnou součástí činnosti Horské služby především v Krkonoších a Jeseníkách. Lavinoví preventisté provádí měření za účelem zvýšení bezpečnosti pohybu návštěvníků našich hor. Každý den aktualizují reporty dle vývoje situace a tvoří predikce pro vývoj situace pro další dny. „Výsledky měření a vydávání lavinových stupňů je prezentováno na webových stránkách HS, částečně v médiích, ale poskytnutí ucelené informace pro širokou veřejnost prostřednictvím aplikace Záchranka, která je v současné době jednou z nejrozšířenějších, je velkým přínosem pro zvýšení povědomosti o lavinové problematice u turistů,“ říká Marek Fryš, tiskový mluvčí Horské služby. 

Náhled obrazovky – nouzové volání

Aktuální lavinovou situaci si uživatelé mohou zobrazit jak pro oblast českých hor (Krkonoše, Jeseníky), tak pro všechny slovenské i rakouské hory. Díky tomu je možné sledovat a vyhodnotit situaci např. ještě před cestou do zahraničí. Aplikace pak na základě polohy uživatele automaticky zobrazuje nejbližší oblast s vydanými informacemi o lavinové situaci. “Dlouhodobě podporujeme rozvoj modulu Horské služby v aplikaci Záchranka, a jsme přesvědčení, že aktuální novinka přinese uživatelům větší bezpečnost v horách a bude nápomocná každému, kdo rád tráví čas v přírodě. Tím spíše, že lavinový modul lze využít i u našich sousedů, kam Češi za zimní dovolenou míří už tradičně ve velkém počtu a jejich bezpečnost je pro nás důležitá,“ říká Monika Otradovcová, marketingová ředitelka Generali České pojišťovny. 

Základem modulu je číselné zobrazení aktuální situace v oblastech s vydávanou lavinovou výstrahou. Na to dále navazují piktogramy zobrazující tendenci nebezpečí a pozorované lavinové jevy. Součástí je také tzv. růžice určující zeměpisnou orientaci nebezpečí. Vše je doplněno kompletním komentářem a doporučením horské služby. Data pocházejí přímo od lavinových preventistů příslušných pohoří v Česku i v zahraničí, proto je součástí modulu odkaz na jejich webové stránky. Tam uživatelé najdou další podrobné informace včetně sněhových profilů. 

Náhled obrazovky – nová lavinová předpověď (CZ, AT, SK) 

Úpravou prošel také způsob přivolání pomoci nouzovým tlačítkem. Doteď byly dvě možnosti nouzového volání – třívteřinové podržení tlačítka alarmu nebo stisknutí a potvrzení volání. Na základě zpětné vazby od záchranářů i uživatelů je proces nově zjednodušen. Stačit bude jednoduché stisknutí tlačítka 155. Následně aplikace nabídne možnosti “Zrušit aktivaci” a “Přivolat pomoc”. Dále se uživatel řídí pokyny aplikace včetně potvrzení vytočení linky 155. “Nejen české, ale i slovenské a rakouské hory jsou čím dál oblíbenější i mezi méně zkušenými sportovci. Většina z nich přitom již dnes využívá aplikaci Záchranka. Její rozšíření o lavinový modul jim tak zajistí všechny informace potřebné pro pobyt v horách na jednom místě a vždy po ruce. Díky tomu bude pohyb na horách zase o něco bezpečnější“, říká Zuzana Holá, ředitelka Nadace Vodafone.

 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.