Aplikace Záchranka nově obsahuje pravidla chování u vody

Aplikace Záchranka nově obsahuje pravidla chování u vody

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže je aktivní součástí Integrovaného záchranného systému ČR. Zajišťuje 16 vodních ploch v 10 krajích České republiky, ve kterých má 18 stanic. Právě z nich vyjíždí záchranáři na pomoc, a to nejen zraněným. Loni operovali na vodních plochách v 610 případech.náhled aplikace Záchranka sekce Lokátor, kde je i dlaždice Vodní záchranná služba

Od konce června přibyla nová výjezdová stanice na Dalešické přehradě. Její vznik podpořilo Ministerstvo vnitra ČR i Kraj Vysočina. Přehled všech stanic vodní záchranné služby nově obsahuje i aplikace Záchranka.

„Typy zásahů jsou velmi různorodé, od úrazů a onemocnění, až po velmi závažné stavy jako jsou alergické reakce, náhlé zástavy oběhu, tonutí… Zásahy technického charakteru obnáší vyhledávání utonulých, odtažení poškozených či nefunkčních plavidel, záchranu osob z vodní plochy v případě náhlé změny počasí apod.,“ říká David Smejkal, prezident Vodní záchranné služby ČČK.

Loni v létě začala Vodní záchranná služba ČČK spolupracovat s aplikací Záchranka. Cílem spolupráce je usnadnit záchranářům práci a urychlit nalezení volajícího o pomoc. Když člověk v nouzi na vodní ploše nebo ve vzdálenosti do 300 m od vodní plochy použije k přivolání pomoci aplikaci Záchranka, aplikace sama rozpozná, kde se nachází, a tuto informaci (společně s dalšími údaji, které má dotyčný vyplněné ve svém profilu) odesílá nejen nejbližšímu dispečinku zdravotnické záchranné služby, ale současně také na nejbližší stanici vodní záchranné služby, která danou oblast zajišťuje. Ta tak má přesnou GPS lokaci a informace o volajícím ve stejný čas, jako zdravotnická záchranná služba. Obě složky tak mohou efektivněji na zásahu spolupracovat.

„Spolupráce se osvědčila – začínali jsme loni 9. 8. a od té doby byla aplikace Záchranka jen v rámci vodních ploch využita 117 ×. Doufáme, že i letos v létě budou aplikaci lidé využívat – potenciál je obrovský, má ji už 970 000 Čechů a Češek,“ doplňuje Filip Maleňák, autor aplikace Záchranka.

Letos navíc lidé v aplikaci Záchranka najdou i kompletní seznam všech stanic VZS ČČK, takže budou vědět, kam za záchranáři v případě potřeby zajít. Aplikace také nově nabídne v rámci osvěty uživatelům Desatero pohybu u vody a další informace.

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.