Aplikace Záchranka jako povinná výbava cyklistů

3. 07. 2017

Aplikace Záchranka jako povinná výbava cyklistů

Léto přímo vybízí k tomu popadnout kolo a šlápnout pořádně do pedálů. Udělat si výlet po dlouhé cyklostezce, zajet si do lesů, vyjet si v náročném terénu až pod vrcholky hor, najezdit desítky kilometrů nebo naopak zvolit poklidnou projížďku po krajině. I přes příjemné vyhlídky na volné dny však nezapomínejte na své bezpečí. Základní výbavou každého cyklisty by kromě helmy a malé lékárničky měl být také chytrý telefon s mobilní aplikací Záchranka, se kterou za rok od jejího spuštění volalo více než 8000 lidí na nouzovou linku. 

V případě, že ke zranění dojde ve městě, není přivolání pomoci nijak komplikované a do pár minut je postižený v rukou lékařů. Jak ale popsat operátorce nouzové linky, kam přesně vyslat sanitku, když se vy nebo vaši blízcí zraníte uprostřed přírody? Přesně proto je tu mobilní aplikace Záchranka. Ta dispečinku okamžitě odešle vaši přesnou polohu včetně dalších, předem vyplněných, informací o vašem zdravotním stavu. Díky tomu nedochází ke ztrátě cenných minut složitým popisováním polohy nebo blouděním záchranářů po okolí.

 Posledních pár měsíců pracovali vývojáři za podpory Nadace Vodafone Česká republika na nových funkcích, které nyní využije každý, kdo vyráží do přírody, a to dokonce i v případě, že nemá aplikaci staženou. Obzvlášť užitečnou novinkou je právě webová verze (Záchranka Web App), která pomůže i těm, co nemají aplikaci v telefonu.

Nová funkce byla uvedena teprve nedávno, ale už nyní evidují záchranáři první příběh, kdy pomohla při záchraně života lesního dělníka, kterému při kácení spadl strom na záda.  Stalo se tak v Újezdu Libavá. Problém je, že jde o oblast, která má rozlohu asi 320 kilometrů čtverečních, a jelikož jde o vojenský prostor, mapové podklady jsou velmi špatné. Když dělníci zavolali na nouzovou linku a řekli, že se stala nehoda v Újezdu, dispečer hned věděl, že se jedná o velký problém, protože bude velice těžké určit, kde přesně se nacházejí. A právě to byla chvíle pro využití webové verze aplikace Záchranka. Jelikož žádný z dělníků klasickou verzi aplikace v telefonu neměl, odeslal jim dispečer link, přes který se dostali na web, ze kterého už volání spolu s přesnou lokalizací probíhá stejně, jako z aplikace. Díky přesné lokalizaci mohl k raněnému rychle vyrazit vrtulník a přepravit jej do nemocnice.

Podobný příběh se nemusí stát jen při lesních pracích, ale může potkat také každého sportovce, který vyráží do hůře značeného terénu. O významu aplikace pro sportovce se totiž přesvědčujeme neustále - jako například nedávno na Trutnovsku, kde bylo díky volání přes aplikaci Záchranka možné rychle a přesně lokalizovat místo úrazu cyklisty, který se zranil při pádu na lesní cyklostezce a utrpěl vážný úraz hlavy.  Ačkoliv operátorka tísňové linky 155 konkrétní oblast znala velmi dobře, lokalizace přesného místa úrazu bez použití aplikace by byla velmi náročná. Díky přenosu polohových dat z místa úrazu však bylo možné ke zraněnému muži okamžitě vyslat pomoc a převézt jej do nejbližší nemocnice. Proto než šlápnete do pedálů, ujistěte se, že máte svůj chytrý telefon v kapse, batohu či ledvince.

Více na www.zachrankaapp.cz

 

 

 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.