Aplikace Echo na pomoc pohřešovaným dětem je hotová

Aplikace Echo na pomoc pohřešovaným dětem je hotová

Aplikace Echo, která do pátrání po pohřešovaných dětech zapojí širokou veřejnost, je hotová. V těchto dnech probíhá její testování, které ověří rychlost přenosu informací z policejní databáze do mobilních telefonů uživatelů. Nápad dvou policistů na technologickou novinku, která může pomoci zachránit životy, odstartoval před rokem v programu Laboratoř Nadace Vodafone.

V listopadu Nadace Vodafone podpořila projekt kampaní „Víc očí víc vidí“ v rámci světového svátku dárcovství Giving Tuesday. Sbírka vynesla po zdvojnásobení 800 838 Kč, což stačilo na dokončení aplikace.

„Tým kolem aplikace Echo nás zaujal nejen svým nápadem, ale i jasnou vizí a pílí. Za rok se jim podařilo vybudovat projekt od nápadu do konkrétního produktu. Jsou velkou inspirací i pro ostatní týmy, že to opravdu jde,“ říká Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone.

S vývojem aplikace se autoři projektu loni v červenci obrátili na agenturu Blueberry. Její vývojáři byli v úzkém kontaktu s policejními IT specialisty. Výsledkem je, že se aplikaci podařilo propojit s policejní evidencí pohřešovaných dětí, a tak každý nový případ bude v reálném čase přenesen do aplikace a informuje její uživatele formou notifikace. Veřejnost bude zapojena do pátrání od samého začátku, kdy je to potřeba nejvíc.

„S každou další hodinou od zmizení totiž šance na nalezení pohřešovaného dítěte výrazně klesá,“ upřesňuje Martin Kaiser, jeden z autorů projektu. Aplikace již úspěšně prošla přes technologické testování, které bylo založeno především na manuálních testech front-endové části aplikace.

„Abychom zajistili precizní funkčnost, byla aplikace otestována našimi dvěma QA inženýři spolu se všemi členy vývojového týmu aplikací, a to detailně ze všech možných stran. Na straně back-endu je aplikace pokryta unit testy v klíčových částech kódu a zároveň je celá back-endová architektura sledována automatickým monitoringem. Jelikož je teď stěžejní vyzkoušet aplikaci na produkčních datech, jsou nyní obě platformy, tedy iOS i Android, testovány na vzorku uživatelů," řekl Ondřej Šraděja, Product owner aplikace v Blueberry.

Testování aplikace aktuálně probíhá na telefonech členů týmu Aplikace Echo a partnerů projektu – zástupců Ministerstva vnitra, Policie ČR a Nadace Vodafone, která projekt podpořila finančně a prostřednictvím programu Laboratoř Nadace Vodafone poskytla mentoring, odborná školení a PR podporu.

„Aplikaci bychom rádi spustili co nejdříve, ale musíme mít více než 100% jistotu, že vše funguje, jak má,“ říká další z autorů projektu policista Petr Bureš. Oficiální spuštění aplikace Echo oznámí Policie ČR na tiskové konferenci ve chvíli, kdy bude zdarma a bez nutnosti registrace ke stažení v App Store a Google Play. Termín bude oznámen.

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.