Aplikace Bright Sky je nyní dostupná v ukrajinštině. Startuje série vzdělávacích akcí pro ukrajinskou komunitu 

Aplikace Bright Sky je nyní dostupná v ukrajinštině. Startuje série vzdělávacích akcí pro ukrajinskou komunitu 

Praha, 21. 9. 2023 - Nadace Vodafone spustila ukrajinskou verzi aplikace Bright Sky na pomoc obětem domácího násilí. Mobilní aplikace nyní poskytuje podporu a informace v ukrajinštině, aby i ukrajinské ženy žijící v Česku měly přístup k relevantním informacím a odborné pomoci ve svém rodném jazyce. Na první vzdělávací akci, která se konala v prostorách Ukrajinského Centra Nusle, představily tuto novinku kvalifikované ukrajinské školitelky.

První z řady seminářů s názvem „Poznej domácí násilí a najdi pomoc pro sebe i ostatní“ se uskutečnil dne 20. září 2023 v Ukrajinském Centru Nusle Pražského Majdanu. Tyto semináře mají za cíl nejen poskytnout ukrajinským ženám informace o domácím násilí a jeho formách v rodném jazyce, ale také o tom, na které organizace v České republice se mohou obrátit v obtížných i krizových situacích. Díky tomu se nemusí obávat, že se nedomluví. 

Na vzdělávání ukrajinských žen žijících v České republice v uvedené oblasti spolupracuje Nadace Vodafone s organizacemi ROSA, Centrum LOCIKA a ukrajinskými školitelkami z Pražského Majdanu. Tyto školitelky, které samy prošly vzdělávacími kurzy od uvedených organizací, měly klíčovou roli již při testování ukrajinské verze Bright Sky a také při jejím překladu. Díky svým praktickým zkušenostem s aplikací a znalostí ukrajinského prostředí nemusí bojovat s jazykovou bariérou a jsou připraveny pomoct nejen ženám v obtížných situacích, ale také těm, kteří chtějí těmto ženám sami pomoct, případně jim poskytnout relevantní informace.

„Ukrajinské ženy a děti žijící v ČR od vypuknutí války na Ukrajině čelí různým formám útlaku včetně všech forem domácího násilí. Navíc stále ještě bojují s jazykovou bariérou, a tak je pro ně složitější vyhledat ve svém novém domově pomoc. Pevně věřím, že aplikace Bright Sky v ukrajinštině jim k tomu pomůže,“ říká ředitelka Nadace Vodafone Zuzana Holá. 

Ukrajinská verze aplikace Bright Sky vznikla díky finanční podpoře organizace Blíž k sobě. Grant Magistrátu hlavního města Prahy a organizace UNICEF pak umožnil realizaci osvětové kampaně pro ukrajinské ženy v ČR, jejíž součástí jsou i workshopy v ukrajinských komunitních centrech, na nichž se přítomní seznámí s problematikou domácího násilí a možnostmi pomoci v ČR, a to včetně aplikace Bright Sky. 

Osvětu a pomoc ukrajinským ženám a jejich dětem oceňuje i zmocněnkyně ukrajinské vlády pro genderovou rovnost Kateryna Levchenko, která se zúčastnila prvního workshopu spolu se zástupkyní českého Úřadu vlády Andreou Kyselou. „Pro zabezpečení práv obětí genderově podmíněného násilí, zejména pak domácího násilí, je důležité, aby stát, nevládní organizace i komerční sektor pro ně vytvářely a podporovaly různé služby. Důležitou podmínkou pro jejich využívání však je, aby o nich potenciální oběti věděly a měly k nim přístup ve chvíli, kdy je potřebují.  Ukrajinská verze mobilní aplikace Bright Sky tyto služby fungující v České republice přibližuje i ukrajinským občankám a občanům, kteří v zemi dočasně žijí a našli zde ochranu před ruskou agresí vůči Ukrajině. Velmi si vážíme všestranné pomoci, kterou vláda a lidé České republiky Ukrajině a jejím lidem poskytují!“ říká Kateryna Levchenko. 

„Válka způsobuje extrémní vypětí a eskaluje domácí násilí, to je známý fakt. Ukrajinské ženy, které tvoří 65 % všech příchozích, musí být v bezpečí i ve svých domovech. Aplikace v ukrajinském jazyce je dalším krokem, jak dostat pomoc ke všem, kteří mohou zažívat násilí. Rychlá a hlavně srozumitelná pomoc je klíčem k zajištění bezpečí,“ dodává Andrea Kyselá z Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR.

Slavnostního zahájení semináře se kromě výše zmíněných zúčastnily také zástupkyně organizace UNICEF, paní Barbora Staňková a zástupkyně Magistrátu hlavního města Prahy paní Geti Mubeenová. Seminář uvedla ředitelka Pražského Majdanu, paní Galina Andrejciv.

O aplikaci Bright Sky CZ

Bright Sky je bezpečná a snadno použitelná mobilní aplikace, která nabízí praktickou podporu a informace, jak reagovat na domácí násilí. Slouží každému, kdo se setkal s domácím násilím nebo má obavy o někoho, kdo by mohl být tímto způsobem ohrožený, aby dokázal situaci správně zhodnotit a našel bezpečnou cestu k pomoci. Je dostupná zdarma na Google Play i App Store a na webové stránce www.bright-sky.org. Uživatelům v ČR je k dispozici v českém, anglickém a nyní i ukrajinském jazyce. 

 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.