4. ročník Laboratoře Nadace Vodafone zná svého vítěze

6. 04. 2017

4. ročník Laboratoře Nadace Vodafone zná svého vítěze

Během slavnostního večera byl ve středu 5. dubna v pražském Impact Hubu vyhlášen absolutní vítěz čtvrtého ročníku akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone, který si odnesl výhru ve výši 350 000 Kč. Stal se jím projekt CF Hero, který porota ocenila jako unikátní řešení pro mladé pacienty s Cystickou fibrózou, jehož cílem je zlepšení kvality života nemocných, udržení nutné pozornosti na životně důležité každodenní rehabilitaci a také snaha o změnu přístupu k celkové léčbě pacientů ze strany farmaceutických společností.

Úkolem poroty bylo zhodnotit postup jednotlivých týmů za dobu akcelerace jak s ohledem na potenciál uspět na trhu, tak s ohledem na míru očekávaného sociálního dopadu řešení. Letošní finalisté měli hodně společného, všichni reagovali na limity zdravotní a sociální péče v ČR, za každým z řešení byl konkrétní příběh, potřeba konkrétního člověka, o to obtížnější bylo rozhodnout o vítězi.“ říká Gabriela Drastichová z Laboratoře Nadace Vodafone, která v hodnotící porotě zasedla spolu s Jiřím Švarcem ze společnosti Vodafone, Janem Šimíkem z projektu BlindShell a Davidem Slížkem, šéfredaktorem portálu Lupa.cz. Porota hodnotila zejména společenský dopad projektů, stabilitu týmu, využití moderních technologií při realizaci projektu, a podnikatelské řešení jejího prodeje. Podle těchto kritérií zvolila jako absolutního vítěze projekt CF Hero.

Do akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone se loni na podzim přihlásilo 16 projektů, z nichž do dalšího kola postoupilo pouhých 10 týmů. Jejich tematické zaměření bylo široké, od speciálních zdravotnických aplikací pro nemocné Cystickou fibrózou, Alzheimerovou chorobou nebo pro pacienty trpící ztrátou komunikačních schopností (afázie), přes online platformu pro koordinaci neformální péče o dlouhodobě nemocné pacienty až po speciální aplikace pro monitoring stop velkých šelem, měření ekologické stopy jednotlivců, zkvalitnění obsahu českých médií nebo kreativní česko-anglický slovník.

Na všechny postupující projekty čekal náročný 6 -ti měsíční program plný workshopů, mentoringu a konzultací. V jeho průběhu se týmy naučily aktivně používat mapu rizik, otestovaly si svoje produkty, upravily fungování projektů na základě metodiky Lean Canvas, sestavily si jednoduchý byznys plán a vylepšily své prezentační schopnosti a dovednosti“, říká Zuzana Jarešová, koordinátorka programu za Impact Hub Praha.  V průběhu akcelerátoru na týmy čekalo také několik setkání s porotou, která postupně vybírala dále postupující projekty. Po posledním hodnotícím únorovém workshopu tak do závěrečné třetiny postoupilo 5 týmů, které včera bojovaly o první místo a s ním spjatou finanční odměnu ve výši 350 tisíc Kč.

Projekty, které postoupily do závěrečného finále:

Afatický slovník - mobilní aplikace pro osoby trpící afázií, tj. narušením komunikačních schopností, k němuž nejčastěji dochází po cévní mozkové příhodě. Pacienti si nedokáží vzpomenout na názvy věcí denní potřeby a jsou odkázáni na hodiny rehabilitací s logopedem. Aplikace nabízí nový způsob terapie, v rámci, které může pacient procvičovat slovní zásobu samostatně a vizuálně zábavnou formou. Rozšířená verze aplikace umožní logopedům monitoring zdravotního vývoje pacienta.

Alice - projekt, který pomáhá lidem s Alzheimerovou chorobou. Díky mobilní aplikaci se snaží zjednodušit každodenní život nemocným, kteří zůstali v domácí péči a zároveň chce pomoci i jejich blízkým. Metoda využívá možnosti zvukových čipů, které nemocným připomínají každodenní aktivity, na které by neměli zapomínat. Tým projektu dále vyvíjí aplikaci na procvičování paměti, která je na míru šitá potřebám jednotlivců.

CF Hero - cílem projektu je zlepšení péče o pacienty s cystickou fibrózou. Pomocí aplikace pro chytré telefony chce výrazně zvýšit motivaci mladých i dospělých pacientů k lepší péči o sebe sama a pomoci jim zvládnout obtíže každodenního režimu. Díky platformě jsou lékařům dostupné kompletní informace o pacientovi, a on tak může lépe reagovat na události ve změně jeho zdravotního stavu a efektivněji provádět jeho léčbu.

iPatronka - aplikace pro rodiny, kde dospělí čelí rakovině. Umožňuje sdílení a třídění informací o nemoci i nemocném, mírní strach z léčby a osamocení, zprostředkovává komunikaci s rodinou a blízkými. Partner nemocného přizve jednoduchým vytvořením účtu další osoby, které bude chtít do pomoci zapojit. Ti, pak prostřednictvím iPatronky.cz mají možnost sledovat, jak se nemocný v daný den cítí, v organizéru se sami přiřazují ke sděleným potřebám, jako je hlídání dětí, odvoz k lékaři, úklid, nákup atd. K dispozici je průvodce nemocí i příběhy dalších rodin v podobné situaci, se kterými mají možnost chatovat. Součástí aplikace je také možnost propojení na profesionály či dobrovolníky, kteří jim s jejich potřebami pomohou.

Záchranka - tlačítko pomoci- unikátní systém „chytrého“ volání záchranné služby pomocí nouzového tlačítka ve formě chytrého náramku na zápěstí. Po aktivaci nouzového tlačítka dochází k navázání hlasového spojení se záchrannou službou, zároveň je záchranářům odeslána vaše přesná poloha a další důležité informace, které slouží pro vaši záchranu. Aktivní sportovci, starší lidé a chronicky nemocní pacienti tak mají nyní možnost přivolat pomoc v jakékoli situaci.

 Pátý ročník Laboratoře Nadace Vodafone, bude vyhlášen v květnu 2017. Můžete se těšit na nový devítiměsíční koncept inkubačního a akceleračního programu. Více informací již brzy na www.laboratornadacevodafone.cz.

 O Laboratoři Nadace Vodafone

Laboratoř Nadace Vodafone je akcelerační program, který účastníkům nabízí zdarma pomoc  s rozjezdem technologického projektu. Program se skládá z pravidelných workshopů, ověřování nápadů v experimentech a spolupráce s mentory. Na začátku programu je 16 vybraných projektů a jejich počet se během půlročního běhu postupně snižuje z deseti na pět až k absolutnímu vítězi, který si odnáší 350 000 Kč. Programem již prošlo takřka 40 projektů. Laboratoř je financována Nadací Vodafone, obsahovou část zajišťuje Impact Hub – inspirativní pracovní prostor pro setkávání, inovace a rozvoj podnikání ve třech největších městech Česka.

Více info na: www.laboratornadacevodafone.cz, www.nadacevodafone.cz.

 

 

 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone Česká republika pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.