O nás

Nadace Vodafone Italia spouští aplikaci DreamLab

2. 06. 2019

Nadace Vodafone Italia a Airc startují DreamLab, novou aplikaci, která je schopná přeměnit chytrý telefon v cenný nástroj pro urychlení výzkumu rakoviny, a to skrze výpočetní genomiku. Tento projekt tzv. ,,občanské vědy“ umožní lidem konkrétním způsobem podpořit vědce z Airc (pozn. italská nadace pro výzkum rakoviny), který je součástí Institutu molekulární onkologie IFOM.

DreamLab z dílny Nadace Vodafone nabízí každému, kdo vlastní chytrý telefon, možnost přispět k boji proti rakovině. Váš telefon přitom stačí přes noc nechat nabíjet. Výpočetní výkonnost chytrých telefonů, běžně využívaná na chod elektronické pošty, různých aplikací nebo na streaming videa a hudby, je v noci nevyužitým zdrojem. Díky DreamLabu může posloužit výzkumnému projektu ,,Genom ve 3D“ pod záštitou Airc a IFOMu.

Když chytrý telefon nepoužíváte a necháte ho v napájení, aplikace stahuje malé balíčky dat. Až je zpracuje, zase je pošle zpět vědcům. Pomáhá tak přesně popsat trojrozměrnou strukturu DNA uvnitř buněčného jádra. Výsledky z těchto analýz pomohou lépe pochopit genetické mutace pacientů s nádory. Cílem je získat ucelený obraz každého nádoru, aby šla lépe stanovit prognóza a následně i nastavit personalizovaná léčba pacienta.

Distribuovaný výpočet zásadně snižuje čas nutný pro zpracování obrovského množství dat. Na první fázi projektu by mělo posloužit 117 tisíc hodin mobilních výpočtů. Počítači s výkonným osmijádrovým procesorem aktivním 24 hodin denně by to trvalo asi 600 dní. Síť z pouhé tisícovky chytrých telefonů, propůjčených vědě jen na 6 hodin denně, to zvládne zhruba třicetkrát rychleji.

,,Rakovina je onemocnění genomu, neboli celého souhrnu genetických informací obsažených v naší DNA“, vysvětluje Francesco Ferrari, výzkumník Airc z laboratoře výpočetní genomiky IFOM. ,,Data zpracovaná prostřednictvím aplikace DreamLab, nám umožní získat pokročilé analýzy dat týkající se 3D architektury chromatinu. To pak využijeme k tomu, abychom v normálních buňkách identifikovali cílové geny a výsledky mohli okamžitě použít k interpretaci toho, jaké mutace jsou klíčové k určení prognózy u pacientek s rakovinou prsu. V budoucnu může být projekt rozšířen i na další typy nádorů.“

,,Po úspěšném spuštění v Austrálii, na Novém Zélandě a ve Velké Británii, DreamLab dorazil také do Itálie. Znovu to svědčí o snaze naší nadace používat nové technologie jako nástroj společenské inovace a ke zlepšení života lidí“, říká Maria Cristina Ferradini z Nadace Vodafone Italia. ,,Chytrý telefon, předmět každodenní komunikace, se mění v důležitý prostředek, který jde naproti potřebám společnosti. S DreamLabem je to navíc cenná pomoc ve výzkumu rakoviny. DreamLab je důležitým příkladem transformativní síly, kterou konektivita a technologie má: můžeme měnit svět, dokonce i když spíme“.

Po tom, co si uživatel zdarma aplikaci DreamLab stáhne z app storu pro iOS nebo PlayStore u Androidu, sám se rozhodne, kolik dat mobilní sítě nebo wi-fi chce výzkumu věnovat.

Pro zákazníky Vodafone Italia používání aplikace nevyžaduje čerpání jejich dat.

Přeloženo z vita.it