Kampaň „Víc očí víc vidí“: lidé přispívají na dokončení aplikace ECHO

Kampaň „Víc očí víc vidí“: lidé přispívají na dokončení aplikace ECHO

Policie České republiky každoročně pátrá po desítkách dětí v ohrožení. Nově bude policejní databáze propojena se vznikající mobilní aplikací Echo, která uživatele v reálném čase informuje o nových případech pohřešovaných dětí. Veřejnost tak bude zapojena do pátrání od samého začátku, kdy je šance na nalezení největší. Na vývoj aplikace ve veřejné sbírce lidé přispěli už více než 150 000 Kč. Částku vybranou do 27. listopadu Nadace Vodafone až do výše 500 000 Kč  zdvojnásobí.

   

Při pátrání Policie ČR využívá Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech (NKMPPD). Od jeho spuštění v roce 2010 do konce roku 2017 bylo do pátrání s příznakem Dítě v ohrožení zařazeno 186 dětí. Aplikace Echo umožní Policii ČR využít moderní technologie při pátrání po pohřešovaných dětech a rychleji oslovit širší veřejnost. Mobilní telefon podle údajů ČSÚ za rok 2017 v Česku používá 97, 8 % jednotlivců starších 16 let.

Na dokončení vývoje aplikace právě probíhá dárcovská výzva s názvem „Víc očí víc vidí“. Cílem je vybrat alespoň 500 000 Kč, které Nadace Vodafone zdvojnásobí. Darovat lze přes portál www.darujme.cz/aplikaceecho nebo přímo na transparentní účet projektu Echo.

„Pokud nám aplikace Echo umožní nalezení byť jediného živého a zdravého dítěte, tak si myslím, že celý projekt má velký smysl a najde své opodstatnění při práci policie,“ říká plk. Jan Rybár, vedoucí Odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

   

Za nápadem využití mobilních technologií pro záchranu životů stojí dvojice policistů Martin Kaiser a Petr Bureš. Založili neziskovou organizaci, přihlásili projekt do startupového programu Laboratoř Nadace Vodafone, který jim pomohl s realizací projektu.

„Aktuálně s vývojáři a IT odborníky Policie ČR spolupracujeme na dokončení aplikace. Pokud se nám podaří vybrat dostatek finančních prostředků, jsme připraveni aplikaci spustit co nejdříve,“ říká Martin Kaiser, jeden z autorů aplikace Echo.

   

„Aplikace Echo má bezpochyby velký společenský význam, proto její dokončení podporujeme i v rámci světového svátku dárcovství Giving Tuesday (27. listopadu), do kterého se zapojuje nejvyšší vedení i zaměstnanci Vodafonu napříč celou republikou. Loni jsme podpořili vývoj aplikace pro dospívající pacienty s cystickou fibrózou CF Hero. Letošní projekt aplikace Echo také může zachránit život,“ uvedla Adriana Dergam z Nadace Vodafone.

Kampaň „Víc očí víc vidí“ podpořila i moderátorka České televize Jolana Voldánová. „My jsme ve zpravodajství pochopitelně čas od času vysílali žádost policie o pomoc při pátrání po pohřešovaných dětech a pro celou redakci to vždy byla úleva, když se to dítě v pořádku našlo,“ popisuje Jolana Voldánová své zkušenosti.

   

Aplikace Echo bude dostupná pro iOS a Android. O jejím spuštění bude informovat Policie ČR. 

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.