Po roce 1989 začali Češi znovu objevovat význam dobrovolnictví, jako jednoho z pilířů aktivní občanské společnosti. Jaký význam v rozvoji hrají technologie?

Technologie sehrávají v aktivizaci občanské společnosti a tedy i v dobrovolnictví čím dál větší roli. Díky přístupu k informacím, komunikaci a sdílení fungují jako podpora a vybízejí k aktivitě. Na druhou stranu nám technologie, třeba webové platformy či aplikace, umožňují samotné dobrovolnické aktivity lépe organizovat a koordinovat, ať už v rámci firemních dobrovolnických programů nebo v rámci volnočasového dobrovolnictví.

Vidíte v dobrovolnictví za poslední roky nějaké trendy, které ukazují, jak se česká společnost změnila?

V našich programech pozorujeme nárůst zájmu o dobrovolnictví. Například do mentoringových programů 5P nebo Kompas se nám hlásí každým rokem více zájemců a mění se i jejich profil. Už to nejsou jen studenti, daleko více se jedná o lidi v produktivním věku. Přibývá také firem, které v rámci své společenské odpovědnosti nebo HR politiky zavádějí firemní dobrovolnické programy a umožňují svým zaměstnancům pomáhat v pracovní době.