Novinky

Sousedský projekt v Chyškách jde do finále. Zapojte se i vy!

23. 07. 2015

Sousedský projekt v Chyškách jde do finále. Zapojte se i vy!

 

Obyvatelé Chyšek na Písecku celý rok 2014 žili projektem renovace obecní návsi. Pod záštitou spolku Naše Chyšecko obyvatelé svépomocí mění náves a okolí fary, jejíž podobu si sami navrhli, odsouhlasili na dvou plánovacích setkáních a společnými silami téměř zrealizovali. K dokončení herních prvků pro děti a pořízení laviček a kolostavů chybí prostředky. Spolek rozjíždí crowdfundingovou kampaň na HitHit a díky podpoře veřejnosti chyšecká náves ožije kulturními a společenskými akcemi.

Chyšky - Před lety si občané Chyšek postavili svépomocí faru, kolem níž se rozhodli vybudovat otevřené místo setkávání a odpočinku. V září 2013 bylo Naše Chyšecko  vybráno do programu „Místo, kde žijeme“ Nadace VIA a získalo finanční dotaci ve výši 300 000 Kč. Filozofií programu je zapojit do plánování a realizace co nejširší veřejnost. „Tam, kde se lidé osobně znají, často stačí málo k obnovení dialogu, který vnímáme jako základ dobrého soužití. Ze zkušenosti víme, že společně naplánovaná a vlastními silami zvládnutá proměna veřejného prostranství může od základu změnit atmosféru v obci,“ řekl ředitel Nadace VIA, Jiří Bárta. V Chyškách se podařilo vzbudit vlnu zájmu o dění v obci mezi obyvateli, vtáhnout do projektu nejen místní spolky, ale i zastupitelstvo obce, které projekt významně finančně podpořilo. Na projektu podílí i farnost Chyšky, která poskytla pozemky k úpravě. Místní farář Zdík se aktivně účastní plánování, shánění peněz, projevil se též jako zdatný team leader při brigádách. Zároveň proběhla i peněžní sbírka v programu Era pomáhá regionům, která přinesla projektu více než 70 000 Kč.

Na společných plánováních si chyšečtí odhlasovali stržení cihlového plotu u fary a nevzhledné čekárny, úpravy cesty ke kostelu, rozšíření zelených ploch a vybudování koutku pro děti s tabulí a skluzavkou. Prioritou se stalo vybudování místa pro sousedské setkávání, jehož symbolem bude dubový stůl s lavicemi a velké kamenné ohniště. Architektonický návrh z ateliéru Kontinual zohlednil a velmi citlivě zapracoval všechny požadavky občanů. V projektu vychází z historické tradice místa, pohrává si se symbolikou, ale zároveň přináší netradiční nápady jako závěsné houpačky či palubu zastřešenou lany porostlými popínavými rostlinami. Vysoká nadmořská výška Chyšek (669 m. n. m.) inspirovala architekty k použití snových, jemných barev rostlin.

Nezůstalo jen u plánů a od května do září se pilně pracovalo. „Na čtyřech veřejných brigádách pomáhalo téměř 150 dobrovolníků. Vlastními silami upravili terén a vysadili trvalky do nově vytvořených záhonů, natřeli kovový plot a bránu kostela, vybudovali nové kamenné zdi,“ popisuje předseda Našeho Chyšecka Jan Pich. Brigády se v obci staly doslova společenskými událostmi s dobrým jídlem a pitím, na které se lidé již dopředu těšili. „Sympatické bylo vidět při práci mladé i starší,“ hodnotil srpnovou brigádu chyšecký učitel Josef Vachta. Poslední dny před prázdninami na návsi pomáhaly děti z místní základní školy. V rámci pěstitelství připravily záhon pro výsadbu. Zároveň děti svým přáním prosazeným při plánování přispěly i  k wifi pokrytí farské zahrady, které zajišťuje farnost.

Úspěšně nastartovaný projekt jde do finále. Hladký průběh realizace pozdrželo a značně prodražilo stavební povolení pro stavbu chodníků a místa pro přecházení. Ke kompletnímu dokončení prací schází získat prostředky na herní prvky, kolostavy, houpačky a lavičky. Napadlo nás zkusit crowdfundingovou kampaň za podpory programu V pohybu Nadace Vodafone. „Na portále HitHit náš projekt může kdokoliv za symbolickou odměnu podpořit. K dokončení projektu nám zbývá vybrat částku 30 399 Kč. Nadace Vodafone nám úspěšně vybranou částku zdvojnásobí,“ vysvětluje.

 

Vladimíra Bendová z Našeho Chyšecka. Crowdfunding je způsob financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce. Spolu s materiálovým vybavením získané prostředky pokryjí náklady na pořádání kulturních akcí v sezóně 2015/2016. V Chyškách na návsi se bude promítat letní kino, hrát divadlo, stavět májka a budou probíhat tvořivé dílny. Vedle výstavy fotografií se můžete těšit i na Mikulášskou besídku pro děti a zářijové Chyšecké džemování, na němž ochutnávku džemů a zavařenin doprovodí místní jazzová kapela Tichá pohoda.

Projekt můžete podpořit zde.


DŮLEŽITÉ ODKAZY

Vše o proměně návsi

Fotogalerie k nahlédnutí

 

Sdílet

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech? Vyplňte prosím svou e-mailovou adresu:

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone Česká republika pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.

Souhlasím s použitím cookies dle Prohlášení o ochraně osobních údajů na webu Nadace Vodafone Česká republika. Rozumím