Aplikace Záchranka funguje i na vodě

Aplikace Záchranka funguje i na vodě

Aplikace Záchranka dál rozšiřuje tým profesionálů, se kterými spolupracuje na rychlém poskytnutí pomoci. V zimě se do aplikace úspěšně integroval systém Horské služby ČR, léto je ve znamení Vodní záchranné služby ČČK.

   

Nová funkcionalita aplikace Záchranka je dostupná všem více než 680 000 uživatelům od srpna 2018, a to bez jakékoliv aktualizace aplikace. Po dobu prázdnin vše poběží v pilotním režimu, ale nouzové zprávy už budou na stanice VZS ČČK standardně docházet. V současnosti bude napojeno 16 vodních ploch a děl, jejichž bezpečnost dozoruje právě Vodní záchranná služba ČČK. Jedná se o Novomlýnskou nádrž – Pavlov, Novomlýnskou nádrž – Pasohlávky, Lipno – Dolní Vltavici a Modřín, Slapy, Orlík, Hracholusky, Dalešice, Těrlickou přehradu, Rozkoš, Nechranice, Slezskou Hartu, Pastviny, Seč, Hlučín a Mšeno.

Komentovanou simulovanou ukázku zásahu můžete vidět tady.

Záchranka a VZS

„Spolupráce bude fungovat na stejném principu jako s horskou službou – aplikace sama rozpozná, že se volající o pomoc nachází na vodní ploše nebo ve vzdálenosti do 300 m od vodní plochy, tedy třeba i v kempu – a kromě toho, že zašle nouzovou zprávu a zavolá příslušné krajské zdravotnické záchranné službě, dostane avízo o události i Vodní záchranná služba ČČK, která danou oblast zajišťuje, a to formou automatické SMS, e-mailu i datové zprávy do mobilního telefonu GINA na základně,“ říká autor aplikace Záchranka Filip Maleňák.

Vodní záchranná služba ČČK tak bude moct zahájit zásah a připravit pacienta zdravotnické záchranné službě, která již bude na cestě.

Záchranka a VZS

Počty zásahů Vodní záchranné služby ČČK ukazují, že by aplikace mohla pomoci až v 800 případech ročně. V loňském roce vyjížděla vodní záchranka k 619 zdravotnickým a 87 technickým zásahům. Letošní čísla budou ještě vyšší. V polovině sezóny zajišťovala VZS ČČK již více než 400 případů.

„Typy zásahů jsou velmi různorodé, od úrazů a onemocnění, až po velmi závažné stavy jako jsou alergické reakce, náhlé zástavy oběhu, tonutí… Zásahy technického charakteru obnáší vyhledávání utonulých, odtažení poškozených či nefunkčních plavidel, záchranu osob z vodní plochy v případě náhlé změny počasí apod. Ve všech těchto případech by se nám GPS poloha a informace o volajícím v nouzi velmi hodily,“ upřesňuje David Smejkal, prezident Vodní záchranné služby ČČK.

Záchranka a VZS

Aplikace Záchranka je pro uživatele i záchranáře zdarma. Celý projekt má neziskový charakter a je nyní podporován soukromými subjekty. Generálním partnerem aplikace Záchranka je Nadace Vodafone.

„Aplikace Záchranka pro Nadaci Vodafone představuje využití technologie 21. století pro záchranu něčeho tak zásadního, jako je lidský život. Na pozadí jednoho tlačítka se ukrývá složitý zautomatizovaný proces rozpoznávání regionů a oblastí působnosti jednotlivých složek IZS tak, aby byla pomoc vždy přivolána co nejefektivněji a nejrychleji. Právě proto budeme už třetím rokem generálním partnerem systému aplikace Záchranka. Víme totiž, že díky financím, které na projekt poskytujeme, je systém aplikace neustále vylepšován. A to nám dává velký smysl,“ říká Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone.

Chci odebírat newsletter

Přejete si dostávat pravidelné zprávy o našich aktivitách a programech?

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadací Vodafone pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Dekujeme za přihlášení k odběru newsletteru.

Na váš e-mail jsme odeslali potvrzovací zprávu s aktivačním odkazem. Po prokliknutí tohoto odkazu bude váš e-mail zařazen k odběru novinek.